Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Zdrowie psychiczne kobiet

Kobiety przeżywają kryzys – tak brzmią konkluzje przeprowadzonych niedawno ankiet, które wykazały, że 2/3 kobiet cierpi na łagodne i umiarkowane problemy natury psychicznej.

„Miliony kobiet muszą zmierzyć się z problemami natury psychicznej. Wiele z nich twierdzi, że nie otrzymuje niezbędnego wsparcia”, mówi Penny Newman, dyrektor organizacji Platform 51, która pomaga kobietom walczyć o swoje prawa i przejąć kontrolę nad własny życiem.

Niska samoocena, stres i brak pewności siebie to najczęściej występujące problemy, a zaburzenia depresyjne obserwuje się już u 12-letnich dziewczynek.

Według Louise Howard z Kings College London, kobiety często lekceważą symptomy depresji, bo żywią przekonanie, że muszą stawić czoło zbyt wielu rzeczom, by pozwolić sobie na użalanie się nad sobą. Tymczasem depresja wymaga natychmiastowej interwencji, by nie przekształcić się w poważniejsze zaburzenia, które mogą być dużo trudniejsze do wyleczenia.

Badania wykazują też, że zamiast zwracać się po specjalistyczną pomoc, wiele kobiet próbuje działać na własną rękę, a ok 25% z nich sięga po alkohol, by zagłuszyć symptomy depresji. Wykazano też, że problemy natury psychicznej często prowadzą do rozwiązłości seksualnej, eksperymentów z narkotykami, a nawet do poważnych przestępstw.

Newman sugeruje, że otoczenie cierpiącej kobiety często nie zdaje sobie sprawy z jej problemu. Przeświadczenie, że kobiety muszą zawsze stanąć na wysokości zadania sprawia, że wiele z nich wydaje się funkcjonować normalnie i doskonale radzi sobie z codziennymi zadaniami, podczas gdy w rzeczywistości w ich wnętrzu rozgrywa się dramat.

Warto pamiętać, że depresja przybiera na sile. Światowa organizacja zdrowia ostrzega, że do 2020 roku zaburzenia depresyjne staną się najprawdopodobniej drugim co do częstotliwości najpoważniejszym problemem zdrowotnym na świecie, zaraz po chorobach serca.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość