Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Zespół Hornera

Zespół Hornera to grupa objawów obejmujących narząd wzroku, do których dochodzi w wyniku przerwania lub uszkodzenia współczulnego unerwienia oka na odcinku między pniem mózgu a okiem.

Zespół Hornera może mieć charakter wrodzony, ale do uszkodzenia może dojść również w wyniku urazów, błędów chirurgicznych, nowotworów śródczaszkowych lub obecności guza Pancoasta, który umiejscawia się w płucu i nacieka pień współczulny.

Podstawowe objawy zespołu Hornera to występujące zwykle jednostronnie opadnięcie górnej powieki, zwężenie źrenicy i wpadnięcie gałki ocznej do oczodołu. Ponadto obserwuje się rozjaśnienie tęczówki i powolne rozszerzanie się źrenicy po zajętej stronie.

Leczenie zespołu Hornera opiera się na eliminowaniu przyczyn schorzenia. Nierzadko uszkodzenia włókien mają jednak charakter nieodwracalny.

Aleksandra Banasik

Tematy: guz Pancoasta, opadanie powieki

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość