Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Zespół nerczycowy

Zespół nerczycowy to grupa objawów klinicznych, będących powikłaniem nadmiernej utraty białka z moczem w przebiegu chorób lub wtórnych chorób nerek (kłębuszkowe zapalenie nerek, zmiana minimalna, nefropatia cukrzycowa i toczniowa, powikłania zakażeń wirusowych i bakteryjnych).

Zespół nerczycowy diagnozuje się, gdy ilość wydalanego białka w moczu przekracza 3,5 g/dobę lub 50 mg/kg masy ciała/dobę. Charakterystycznym objawem towarzyszącym jest znaczny obrzęk twarzy i podudzi, pienistość moczu, ból brzucha, wymioty, duszność, bladość skóry, osłabienie, hipercholesterolemia i nadciśnienie tętnicze.

Powikłaniem nieleczonego zespołu nerczycowego może być ostra niewydolność nerek, zakrzepica, obrzęk płuc i mózgu, niedokrwistość i zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej.

W leczeniu należy skupić się na opanowaniu choroby podstawowej i powikłań. Typowo, stosuje się leki moczopędne w celu zmniejszenia obrzęków i w większości przypadków steroidoterapię. Niebagatelne znaczenia ma też dieta niskosodowa, bogatą w potas i nienasycone kwasy tłuszczowe.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość