Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Zespół Raynauda

Gdy twoje palce u rąk i nóg stale są zimne, bledną, a potem sinieją i czerwienieją na zmianę, a procesom tym towarzyszy silny ból, możesz cierpieć na chorobę lub zespół Raynaulda.

Ból, drętwienie, sinica lub mocne zaczerwienienie zmarzniętych kończyn pojawia się najczęściej pod wpływem czynników zewnętrznych, np. mrozu lub zanurzenia dłoni w zimnej wodzie. W przypadku, gdy chory cierpi na zespół Raynauda wymienione objawy pojawiają się bez wyraźnej przyczyny. Dzieje się tak na skutek skurczu w palcach - wtedy bieleją. Następnie gromadzi się w nich niedotleniona krew, dlatego sinieją. Czerwienieją, gdy dociera do nich krew utleniona.

Choroba ta dotyka głownie młode dziewczęta w wieku 14-15 lat, zamieszkujące kraje o chłodnym klimacie. Dotyczy osób o niskim ciśnieniu tętniczym. Zazwyczaj ustępuje wraz z osiągnięciem dojrzałości. Należy jednak na nią uważać, gdyż może doprowadzić do owrzodzeń i martwicy opuszków palców.

Jeśli dolegliwości są uciążliwe, zgłoś się do lekarza, który może zalecić specjalistyczne leczenie. Możesz też spróbować samodzielnie stosować metody, które złagodzą objawy:

  • Więcej się ruszaj.
  • Noś luźne spodnie i buty, które nie będą uciskały naczyń krwionośnych.
  • Jedz produkty bogate w zdrowe kwasy tłuszczowe omega3, witaminę E i rutynę. Unikaj zimnych potraw i napojów. Dodatkowo wychładzają organizm.
  • Unikaj stresu.
  • Zrezygnuj z używek.
Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. jerzy (Gość)

    odstawić kawę (papierosy jak ktoś pali)