Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Zespół Tourette'a

Zespół Tourette’a jest wrodzonym zaburzeniem neurologicznym, występującym często rodzinnie, które charakteryzuje się występowaniem licznych tików motorycznych i werbalnych.

Pierwsze objawy można zaobserwować między 2. a 15. rokiem życia. Pojawiają się łagodne tiki ruchowe (mruganie oczami, wzruszanie ramionami i potrząsanie głową), którym mogą towarzyszyć zaburzenia koncentracji, nadpobudliwość i spazmatyczne skurcze mięśniowe.

W cięższych przypadkach symptomem choroby może być mimowolne wykonywanie nieprzyzwoitych gestów i patologiczna, niekontrolowana potrzeba wypowiadania przekleństw lub inwektyw kierowanych do obcych.

Chorzy cierpiący na ciężką postać zespołu Tourette'a podskakują, wydają niespodziewane okrzyki, dotykają innych i wykonują serie nieskoordynowanych gestów, co w wielu przypadkach uniemożliwia normalne funkcjonowanie społeczne.

Zespół Tourette’a jest chorobą nieuleczalną, a łagodzenie objawów ogranicza się do terapii behawioralnej i przyjmowania leków przeciwpsychotycznych.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość