Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Zgorzel gazowa

Zgorzel gazowa to niebezpieczne, szybko rozprzestrzeniające się zakażenie przyranne, wywołane przez bakterie beztlenowe z rodzaju Clostridium. Do zakażenie może dojść na skutek uszkodzenia błony śluzowej lub skóry, a największym ryzykiem obarczone są osoby cierpiące na cukrzycę, miażdżycę i choroby naczyń krwionośnych.

Bakteria niszczy komórki w miejscu infekcji, uwalniając do tkanek gaz oraz toksyny uszkadzające kluczowe narządy, w tym nerki i serce, szybko prowadząc do śmierci w przypadku niepodjęcia leczenia.

Charakterystyczne objawy zgorzeli gazowej to bolesny obrzęk, zmiana barwy skóry na brunatno-czarną, owrzodzenie, wydzielina sącząca się z rany, gorączka oraz wyczuwalne pęcherzyki gazu zbierającego się w tkankach.

Leczenie polega na podaniu silnych antybiotyków oraz przeprowadzeniu zabiegu polegającego na usunięciu zajętych tkanek. Stosuje się również tlenową terapię hiperbaryczną w specjalistycznych komorach ciśnieniowych. W skrajnych przypadkach konieczna jest amputacja zajętej kończyny.

Aleksandra Banasik

Tematy: zgorzel, zakażenie przyranne, cukrzyca, zakażenia bakteryjne

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. mania (Gość)

  Jest to ciężkie zakażenie przyranne wywołane przez laseczki z rodzaju Clostridium (z wyjątkiem laseczki jadu kiełbasianego i tężca).
  Często przebiega z dużą toksemią, nagłym obrzękiem, martwicą tkanek z wytworzeniem gazu.
  Najczęstsze czynniki etiologiczne to: Cl. perfringens, Cl. novyi, Cl. septicum, Cl. bifermentans, Cl. histoliticum, Cl. fallax częściej wywołują ograniczone zapalenie tkanki łącznej.

  Wszystkie laseczki są Gram-dodatnie i wytwarzają zarodniki, odznaczają się małą inwazyjnością.
  Zgorzel rozwija się tylko w niewielu przypadkach, kiedy powstają szczególnie dogodne warunki (bardzo niski potencjał oksydoredukcyjny) w wyniku niedokrwienia tkanek, obecności ciął obcych, dodatkowego zakażenia tlenowcami zabierającymi tlen (zazwyczaj ropotwórcze).
  Czynniki zjadliwości to zwykle toksyny z których najważniejsze to: lecytynaza, kolagenoza, hemolityczna theta-toxyna, hialuronidaza, dezoksyrybonukleaza, fibrynolizyna i leukocydyna.
  Laseczki znajdują się w kurzu, wodzie, p.pok większości zwierząt. Nie mogą wnikać przez nieuszkodzoną skórę i błony śluzowe. Nawet przypadku zanieczyszczenia rany rzadko rozwija się choroba. Wczesne opracowanie chirurgiczne rany z oczyszczeniem i usunięciem zmian martwiczych i ciał obcych zapobiega zgorzeli. Wczesne podanie antybiotyków zapobiega rozwojowi tlenowej flory bakteryjnej, jest szczególnie ważne u chorych z obniżoną odpornością i w przypadku operacji p.pok. Zazwyczaj stosuje się penicylinę krystaliczną w skojarzeniu z tetra cyklinami.

  Przebieg kliniczny:
  1. Najczęściej zgorzel rozwija się w przypadku rozległych urazów ud i pośladków, w ranach gdzie dochodzi do rozległego uszkodzenia tkanek i niedokrwienia.
  2. Okres wylęgania wynosi 3-4 dni, ale może wydłużać się do miesięcy.
  3. Pierwszym objawem jest silny ból w okolicy rany.
  4. W ciągu kliku godzin pojawia się obrzęk, rozwija się zgorzel, z rany sączy się brunatno-krwisty płyn. W okolicznych tkankach gromadzi się gaz (trzeszczenia).
  5. Obwodowa część kończyny jest chłodna, tętno niewyczuwalne..
  6. Ogólne objawy toksyczne: gorączka, osłabienie, stan pożółtaczkowy, wymioty, biegunki, tachykardia.
  7. Czasem zaburzenia świadomości.
  8. Śmierć w ponad 70% przypadków.

  Beztlenowcowe zapalenie tkanki łącznej rozwija się wskutek szerzenia się zakażenia z rany na otaczającą skórę i tk podskórną bez zajęcia tkanekgłębokich. Typowe objawy zgorzeli są słabo wyrażone (mały ból, niewielka gorączka, niska toksemia). Rokowanie jest dobre.
  Posocznica domaciczna powstaje w wyniku zakażenia laseczkami podczas poronienia, porodu, zabiegów ginekologicznych. Początek jest nagły z silnym bólem w miednicy mniejszej, dreszcze, gorączka do 40C, krwawienie z pochwy. Szybko narastają objawy toksyczne: hemoliza, hemoglobinemia z hemoglobinurią, żółtaczka, zapaść krążeniowa, tachykardia i tachypnoe, obrzęk płuc, niewydolność nerek.

  Możliwe jest zatrucie pokarmowe żywnością zakażoną zarodnikami Closridium. Przebieg jest łagodny.
  Rozpoznanie na podstawie typowych objawów klinicznych. We krwi obwodowej występuje neutrofilia i niedokrwistość.
  Pomocne jest wykonanie posiewu i radiologiczne wykazanie gazu w tkankach.

  Leczenie:
  1. Opracowanie rany
  2. Antybiotykoterapia (penicyliny, tetracykliny, chloramfenikol)
  3. Hiperbaria tlenowa
  4. Leczenie podtrzymujące.