Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Zgubne skutki komputeromanii

Naukowcy wskazują na silny związek między nadmiernym korzystaniem z komputera i Internetu przez nastolatków a angażowaniem się w tzw. zachowania ryzykowne.

„Badanie oparte jest na teorii społecznego poznania, bazującej na fenomenie uczenia się jednostki od grupy” - wyjaśnia przewodząca badaniom Valerie Carson z School of Kinesiology and Health Studies. „Ponieważ przeciętny nastolatek spędza przed monitorem średnio 4,5 godziny dziennie, jest nieustannie bombardowany przykładami zachowań, które może potencjalnie zaadaptować.”

Zachowania ryzykowne to takie działania jednostki, które niosą wysokie ryzyko negatywnych konsekwencji zarówno dla jej zdrowia fizycznego i psychicznego, jak i dla jej otoczenia społecznego. Do najpoważniejszych zachowań ryzykownych zalicza się:

  • używanie alkoholu i innych środków psychoaktywnych,
  • wczesną aktywność seksualną,
  • zachowania agresywne i przestępcze,
  • ucieczki z domu.

Studium wykazało, że nadmierne korzystanie z komputera i Internetu jest powiązane z o 50% większym zaangażowaniem w 6 z najpoważniejszych zachowań ryzykownych, wśród których wymienia się używanie alkoholu, nikotynizm, narkotyki miękkie i twarde, przygodne kontakty seksualne bez zabezpieczenia i niezapinanie pasów bezpieczeństwa.

Taki stan rzeczy można tłumaczyć faktem, iż Internet, ze względu na niski stopień cenzury, jest doskonałą przestrzenią reklamową i źródłem treści, które tylko teoretycznie mogą być kontrolowane przez rodziców... o ile rodzice w ogóle są świadomi zagrożeń i wykazują zainteresowanie problemem.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. stefan (Gość)

    Fajna jeStes

  2. grzegorztryba

    chyba miałem problem z takimi zachowaniami przez komputery i internet