Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Ziarnica złośliwa

Ziarnica złośliwa, zwana również chłoniakiem Hodgkina, to choroba układowa należąca do grupy nowotworów układu chłonnego i atakującą węzły chłonne oraz pozawęzłową tkankę limfatyczną.

Wśród przyczyn zachorowania wymienia się głównie infekcję wirusem Epsteina – Barr (ok. 40% przypadków), ale rolę mogą odgrywać też uwarunkowania rodzinne oraz mutacje genetyczne.

Choroba długo przebiega bezobjawowo, ale ze względu na opóźnioną przerzutowość, wyleczenie możliwe jest nawet po stosunkowo późnej diagnozie.

Początkowo obserwuje się niewielkie powiększenie nadobojczykowych i szyjnych węzłów chłonnych. Charakterystyczny jest uporczywy świąd skóry, któremu mogą towarzyszyć objawy ogólne, takiej jak gorączka, nocne poty, utrata masy ciała, bóle kości, ogólne osłabienie oaz bóle węzłów chłonnych pojawiające się po spożyciu nawet niewielkich ilości alkoholu.

W leczeniu ziarnicy złośliwej stosuje się chemioterapię i radioterapię, często w formie skojarzonej. W przypadku braku remisji lub nawrotu choroby, przeprowadza się przeszczep szpiku kostnego.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. stopka

    Mój dziadek był bardzo chorowity, tata też jest. Teraz cierpi na tego chłoniaka hodkina. Póki co, lekarze nie mówią nic konkretnego, jedynie, że trzeba to wyleczyć ale nic mu nie zagraża. Mimo tego lekkie zaniepokojenie jest, tym bardziej, że trochę poczytałam na temat tej choroby, między innymi: http://www.biomedical.pl/zdrowie/chloniak-hodgkina-przyczyny-objawy-leczenie-220... i odnoszę wrażenie, że może zaskoczyć. W sensie może wystąpić jakieś powikłanie i to jest to, czego najbarzdiej się obawiam. Jak zobaczyłam, że to się leczy chemioterapią to już przez to byłam przestraszona.