Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Zieleń na stres i zdrowe powietrze

Kwiaty w mieszkaniu to nie tylko walor dekoracyjny. Zieleń uspokaja, pomaga walczyć ze stresem i pełni funkcję naturalnego filtra powietrza. Które kwiaty są najlepsze do sypialni, a które do biura?

W naszych otoczeniu, mieszkaniu, biurze, jest duzo urządzeń, które emitują szkodliwe gazy. Szkodliwe są farby, lakiery, meble, wykładziny. Do niekorzystnych dla zdrowia należą też wyładowania elektryczne pochodzące z komputerów, drukarek, kopiarek. Moga być przyczyną bólu głowy, słabszej koncetracji, powodować zmęczenie oczu, a osadzający się kurz powodować trudności w oddychaniu. Badania naukowców wykazały, że w nowoczesnych, hermatycznie uszczelnionych mieszkaniach znajduje się około 700-800 szkodliwych związków. Urządzając mieszkanie warto zapoznać się, które kwiaty doniczkowe warto postawić w sypialni, a które w pomieszczeniu z urządzenia elektrycznymi.

Kwiaty w sypialni

Człowiek oprócz dwutlenku węgla wydala z siebie wiele substancji pozostawiających niekorzystny wpływ na najbliższe otoczemie. Również nie każda roślina nadaje się do danego pokoju. W sypialni nie powinno być zbyt wiele kwiatów doniczkowych. Należy tutaj zaznaczyć, że większość roślin nocą wydziela dwutlenek węgla, a pochłania tlen. To zdecydowanie nie wpływa dobrze na sen i jego jakość.

Do sypialni dobre będą m.in. kaktusy - bożonarodzeniowy i wielkanocny, agawa, sansewiera. Godnym polecenia jest aloes drzewiasty, który nocą pochłania dwutlenek węgla, uwalniając wyprodukowany przez dzień tlen. Poza tym sprawdzi się w domowej apteczce. Można z niego pozyskać sok, który poprawia odporność, a przyrządzony lek stosuje się na rany.

Pochłaniacze toksyn

Osobom palącym polecam zakupić bluszcza pospolitego. Pochłania on dym papierosowy, eliminuje z powietrza trujące gazy. Roślinę tą nalezy postawić tak, by nie dosięgnęło go dziecko. Spożycie go powoduje zatrucie. Na szczególną uwagę nasługuje zielistka Sternberga. Jest to bardzo wytrzymała roślina, mało wymagająca, a wprost nieoceniona jako naturalny filtr powietrza. Pochłania duże ilości dwutlenku węgla. Do odmian najskutecznych należy zielistka o zielonych, niepaskowanych liściach. Zielistka pochłania nie tylko dwutlenek węgla, ale również benzol, tlenek azotu, metale ciężkie, a dzięki emisji ujemnych jonów nawilża powietrze. Roślina sprawdza się w pomieszceniach biurowych z komputerami i urządzeniam elektrycznymi. Obok zielistki polecam również paprocie. Ich obecność w domu poprawia wilgotność powietrza poprzez ujemną jonizację. Paprocie pomagają zwalczać stres i obdarowują siedzącego w ich poblizu człowieka dobrą energią.

Rośliny zapachowe

Są też takie rośliny, które swoim zapachem oddziaóowują pozytywnie na człowieka. Gardenia jaśminowa oprócz tego, że ma piękne kwiaty to jeszcze mają one miły zapach. Poprawiają nastrój, pomagają zwiększyć koncetrację i pokonać stany depresyjne. Innym godnym polecenia przykładem pachnących roślin są: rośliny cytrusowe poprawiające samopoczucie i lawenda.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. Mars

    Niestety nie mogę mieć za bardzo roślin ;) zwłaszcza paprotek ;) A coś co mi świetnie oczyszcza powietrze to urządzenie specjalnie do tego przeznaczone , jak oczyszczacz powietrza wraz z nawilżaczem . Świetnie oczyszcza powietrze , jest bardzo cichy i w dodatku pobiera bardzo , ale to bardzo mało prądu ;) https://goodair.pl/sklep/sharp-kc-a40euw-oczyszczacz-i-nawilzacz-powietrza/