Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Złamanie kompresyjne kręgu

Kompresyjne złamanie kręgu należy do bardzo częstych kontuzji kręgosłupa, na którą może być narażony każdy z nas, bez względu na wiek i tryb życia.

Czym jest kompresyjne złamanie kręgu?

Kompresyjne złamanie kręgosłupa polega na zapadnięciu się trzonu kręgu, który pod wpływem pokruszenia lub ściśnięcia tkanki, zmienia swój kształt. Schorzenie to występuje na skutek zbyt dużego zgięcia kręgosłupa do przodu, przy jednoczesnym działaniu siły nacisku w dół (np. podczas upadku - lądowanie na pośladkach).

Złamanie kompresyjne może wystąpić we wszystkich odcinkach kręgosłupa. Nieprawidłowo leczone może zaś spowodować trwałe i nieodwracalne zaburzenia neurologiczne. Z tego powodu bardzo ważne jest to, aby od początku zadbać o sumienne leczenie tego schorzenia.

Objawy złamania kompresyjnego kręgu

Jeśli do złamania dochodzi na skutek urazu, zwykle towarzyszy mu silny ból w okolicy pleców oraz kończyn. Jeśli wraz z urazem doszło zaś do uszkodzenia nerwów, objawom tym towarzyszy także ogólne osłabienie, brak siły i jednoczesne drętwienie całego ciała.

Jeżeli dochodzi zaś do stopniowego zapadania kręgu, proces ten może być czasem nawet bezbolesny. Występuje on zazwyczaj przy złamaniach związanych z osteoporozą, a poprzez rozwleczenie w czasie, charakteryzuje się znacznie słabszym bólem.

Przyczyny kompresyjnego złamania kręgu

 • Osłabienie kręgu – w tym wypadku nawet najmniejsza siła może spowodować zapadnięcie kręgu, za którym mogą pójść kontuzje kolejnych odcinków kręgosłupa. 

 • Osteoporoza - stanowi jedna z najczęstszych przyczyn złamań kompresyjnych kręgosłupa. Poprzez rozrzedzenie kostnej struktury, kości stają się bardzo kruche. Z tego powodu kręgi nie są w stanie utrzymać nacisku, nawet podczas zwykłych, codziennych czynności. Aby uchronić swój kręgosłup przed takim rodzajem kontuzji, należy jak najszybciej podjąć stosowne leczenie, które ograniczy rozwój osteoporozy. Dodatkowo należy jak najszybciej rzucić palenie, ograniczyć spożywanie alkoholu, zmienić dietę oraz zwiększyć aktywność fizyczną.

 • Uraz - kompresyjne złamanie kręgu może wystąpić na skutek upadku, skoku, wypadku samochodowego lub dowolnego zdarzenia, które powoduje silny nacisk na kręgi.

 • Nowotwór – choroba ta, poprzez wpływ na tkankę kostną, może osłabić strukturę kręgosłupa. Z tego powodu nie jest on w stanie wytrzymać nawet najmniejszego nacisku. Pamiętajmy, że to właśnie kręgosłup jest miejscem najczęstszych przerzutów nowotworów złośliwych.

Jak leczyć kompresyjne złamanie kręgu?

Przy złamaniu kompresyjnym kręgu zazwyczaj stosuje się leczenie farmakologiczne uśmierzające ból, gorsety ortopedyczne, a także zaleca się pacjentowi odpoczynek poprzez unieruchomienie kręgosłupa. W przypadku osteoporozy, czynności te muszą zostać wprowadzone na co dzień, w ramach leczenia zapobiegawczego.

Jeżeli wyżej wymienione sposoby nie przynoszą oczekiwanego skutku, możliwe jest także wykonanie dwóch rodzajów zabiegów chirurgicznych:

 • Wertebroplastyka - polega na podaniu cementu kostnego do złamanego kręgu.

 • Kyfoplastyka balonowa - polega na wprowadzeniu do złamanego kręgu balonu, który wytwarza między nim a kolejnym kręgiem wolną przestrzeń, przy równoczesnym przywracaniu odpowiedniej wysokości trzonu kręgowego. Następnie balon jest usuwany, a w jego miejsce lekarz wprowadza cement kostny.

Jeżeli ból związany ze złamaniem kompresyjnym kręgu nie ustępuje, lekarz bardzo często zleca także badanie rezonansem magnetycznym. Jest ono przeprowadzane w celu ustalenia, czy doszło do uszkodzenia krążka międzykręgowego, który może wymagać specjalnego leczenia (często nawet operacyjnego). Jeśli doszło do złamanie niestabilnego, najczęściej konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. kasiq (Gość)

  Boże, kręgosłup jest tak wrażliwy, a taki ważny! W dzisiejszych czasach każdy ma z nim jakieś problemy. Moja mama leczyła się po wypadku przez 3 lata po różnych klinikach.

 2. ewa.kocjan@vp.pl (Gość)

  jestem po drugim zabiegu zlamania kregoslupa tch12 i walcze z bolem nog co mam zrobic

 3. U1203Gype (Gość)

  Muszę przyznać, że jestem zaskoczony podejściem kilku osób. Doceniam pomysły, chyba pokuszę się nawet osobiście o realizację kilku z nich.  USR011203 - Warto sprawdzić: http://mamzdrowie.pl/jak-uchronic-sie-przed-slepota/#post-124253

 4. Man1903Gype (Gość)

  Jak najbardziej polecam. Mam doświadczenie z tą firmą i jestem bardzo zadowolona z ich usług. Profesjonalnie i rzetelnie.  u230326 - Wart to czytać:

 5. Piotrek. (Gość)

  Witam.Czy ktos zna lekarza ktury dobrze zna sie na budowie miednicy.Było złamanie kregsosłupa L5 S1 kosc krzyzowa ktura trzyma miednice.Po tym złamaniu jest bardzo zle jej piersień chyba uległ rozerwaniu.Dla tego miesnie brzucha sie skrecają skreca tez zebra cały bark bardzo złe ze mną.Lekarze ortopedzi widzą zmiany a nic nie robią.Bardzo cierpie.piotrek-wojciecgowski1@wp.pl

 6. Werra236 (Gość)

  Dziewczyny odchudzanie proponuje zaczac od motywacji, jak chcecie cos na motywacje, wpiszcie sobie w goglu: odchudzanie przed i po by sasetka

 7. Aaantyn (Gość)

  Mam złamanie kompresyjne trzech kręgów. Nosze gorset, normalnie chodze w nim do szkoly ale po szkole bardzo duzo leże i odpoczywam. Termin na zdjęcie korsetu mam pod koniec maja. Czy te kregi napewno mi się zrosną?

 8. bujak

  Współczuję

 9. StokrotkaJulka

  Wiem co to znaczy - sama mialam kiedys podobne problemy zdrowotne. Jednak odkad chodze na rehabilitację w Krakowie u dobrego ortopedy to widze zmiany na duzy plus. Zalezalo mi na czasie wiec rejestrowalam sie przez internet - szybko i wygodnie.