Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Złamanie kości łódeczkowatej

Złamanie kości łódeczkowatej stanowi 70 % wszystkich złamań dotyczących kości nadgarstka. Zazwyczaj objawem jest jedynie lekkie opuchnięcie. Nie wolno jednak bagatelizować urazu!

Kość łódeczkowata znajduje się w okolicy nadgarstka, po stronie kciuka. Bardzo często dochodzi do jej urazów - głównie w wyniku upadku na odchylony do boku nadgarstek. Urazy tej kości najczęściej występują u mężczyzn w wieku od 20 do 40 lat uprawiających sport.

Objawy złamania kości łódeczkowatej

W większości złamań, chory nie może ruszać uszkodzoną częścią ciała i odczuwa pulsujący ból. Inaczej jest z kością łódeczkowatą. Jej złamaniu często towarzyszy jedynie niewielki obrzęk, który bywa bezbolesny. Nie wolno jednak lekceważyć urazu, bo nieleczony może powodować zaburzenia w gojeniu, a nawet martwicę (poprzez gorsze ukrwienie).

Co więc może wskazywać na złamanie kości łódeczkowatej?

  • ból nadgarstka po stronie kciuka
  • bolesne odwracanie przedramienia
  • nasilenie bólu podczas chwytania

Leczenie

Jak najszybciej po urazie należy zgłosić się do lekarza, który stwierdzi, czy doszło do złamania poprzez porównanie obydwu nadgarstków i analizę prześwietlenia RTG. Jeśli jest już pewność, że kość łódeczkowata uległa złamaniu, można obrać dwa sposoby leczenia:

  • opatrunek gipsowy – nosi się go długo, bo od 6 do 7 tygodni,
  • leczenie operacyjne – przezskórne wprowadzenie śruby zespalającej złamanie (jest wysoce skuteczne – od 90 do 100% wyleczeń). W okresie pooperacyjnym nie stosuje się żadnego unieruchomienia.
Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. Adian (Gość)

    U mnie to złamanie było tak paskudne, że na zdjęciu rentgenowskim nie do końca było to widać i lekarz kazał mi zrobić rezonans. Niestety ze względu na to, że w większości miejsc jest to dość drogie badanie to trochę musiałem poszukać. Znalazłem w końcu na Zachodniej 7 i tam jest najtaniej w całym Krakowie i okolicy, a znalazłem ich tu praktyka.info.pl. Zapisałem się więc i nie czekałem długo ani na badanie ani na opis. Wszystko w bardzo miłej atmosferze, więc jakby ktoś potrzebował to polecam. No i dopiero na tym badaniu wyszło to złamanie. Teraz jest ok, bo już się zrosło i mogłem wrócić do pracy.