Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Złamanie kości łokciowej

Najczęściej do takiego złamania dochodzi przy upadkach i silnych uderzeniach. Niekiedy lekarz jest zmuszony operować rękę, by odpowiednio poustawiać połamane cząstki kości przed unieruchomieniem.

Przedramię składa się z kości promieniowej i łokciowej, którą można podzielić na kilka części. W zakończeniu kości przy łokciu można wyróżnić wyrostek łokciowy i dziobiasty, który jest nieco mniejszy od łokciowego. Ta część nazywana jest nasadą bliższą - jest ona największą częścią kości i w przekroju ma trójkątny kształt. Druga część, czyli nasada dalsza, znajdująca się po przeciwległej stronie od wyrostków to głowa, która zakończona jest wyrostkiem rylcowatym i chrząstką oddzielającą kość od nadgarstka.

Złamanie

Najczęściej złamania kości łokciowej występują przy urazach bezpośrednich, które mogą obejmować również wyrostek łokciowy i dziobiasty. Złamaniom zwykle towarzyszą: ból, opuchlizna, sinienie skóry oraz zwichnięcie w stawie łokciowym lub nadgarstka. Po zaobserwowaniu takich objawów natychmiast trzeba udać się do szpitala, gdzie po konsultacji i prześwietleniu lekarz zadecyduje, jak leczyć złamanie. Jeśli jest to zwykły uraz bez przemieszczenia, należy nastawić rękę i unieruchomić na kilka tygodni.

Złamanie z przemieszczeniem może wymagać operowania i wstawienia drutów korygujących, na przykład tak zwanych drutów Kirschnera o cienkim i podłużnym kształcie. Wszystko zależy od tego jaką diagnozę postawi lekarz. Czasami mimo, że kości są przemieszczone wystarczy jedynie dobre nastawienie kości, a przerwa między nimi sama się zasklepia wytwarzając tkankę kostną. Po operacji lub nastawieniu rękę trzeba unieruchomić w gipsie od ramienia do dłoni na od 3 do 6 tygodni, zależnie od powagi urazu.

Rehabilitacja

Jeśli złamanie było leczone bezoperacyjnie, bez wstawiania drutów i płytek, powrót do sprawności ręki jest zdecydowanie szybszy. Po dwóch tygodniach od zdjęcia gipsu, jeśli ręka nie boli, należy wziąć się za intensywną, ale lekką rehabilitację i ćwiczenia. Dobrze działają wszystkie ćwiczenia w basenie lub wannie, najlepiej jest delikatnie prostować i zginać rękę oraz zaciskać i rozluźniać dłoń.

Ćwiczenia chorej ręki nie mogą być jednak zbyt męczące i uciążliwe, ponieważ na łokciu mogą pojawić się siniaki, które powstają w wyniku pęknięcia różnych zrostów. Jeśli nie towarzyszą im bóle i opuchlizna nie należy się nimi przejmować.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. Gosc (Gość)

  Witam . Mieszkam w Angli i 2 tygodnie temu przewrocilam sie i upadlam na wyprostowana reke. W obazie RTG wyszlo zlamanie szyjki kosci promieniowej. W przychodni dano mi temblak i lekarz powiedzial ze na zlamania w okolicach lokcia gipsu nie zakladaja. Reka bolii sila rzeczy ruszam nia przypadkowa. Martwie sie, bo wszedzie czytam ze konieczny jest gips. Jakie powiklania mi groza i co powinnamw tej sytuacji robic ??

 2. Man1903Gype (Gość)

  A ma ktoś może jakieś inne doświadczenia? Potrzebuję nieco innego podejścia do sprawy.  u230326 - Warto sprawdzić:

 3. Gosc (Gość)

  Ja ostatnio zlamana rownierz kosc lokciowa mieszkam w DaniI I rownierz mi nie wsadzili reki w gips bo jak to doktor powiedialam Takich zlamana sie nie wsadazaja w gips I mimo bolu trzeba ruszac cwiczyc prostowac reke ...

 4. Werra587 (Gość)

  Drogie panie odchudzanie proponuje zaczac od motywacji, jak potrzebujecie cos na motywacje, poszukajcie sobie w gogle: odchudzanie przed i po by sasetka

 5. Titus

  Mi po nastawianiu kazano zaopatrzyć się w jeden ze stabilizatorów https://stanleymed.pl/ortezy-lokcia . Wszystko wróciło do normy nawet wcześniej, niż zakładał lekarz. Cieszę się, że zaproponował ortezę łokcia. Nie wyobrażam sobie, bym miał siedzieć w gipsie przez tyle tygodni bez umycia ręki :/

 6. Agata (Gość)

  To ja Ci polecam wizytę w AthleticoMed....

 7. Marcin (Gość)

  Zdecydowanie wizyta u specjalisty. Od razu warto zapisać się do AthleticoMed - mi bardzo pomogli po kontuzji kolana

 8. Mateoo (Gość)

  Zgadzam się. AthleticoMed to dobre miejsce, warto tam się umówić, placówka nowoczesna i mają duży wybór specjalistów.

 9. Andrew (Gość)

  Ja po złamaniu miałem rehabilitację ok. 3 miesięcy zanim mogłem wrócić do normalnego życia, żeby bez stresu się podeprzeć na tej ręce czy coś innego zrobić. Byłem na zabiegach i na terapii manualnej i powięziowej na Słomczyńskiego w Krakowie i na prawdę polecam, bo panie mają bardzo dużą wiedzę i potrafią pomóc człowiekowi. Gdyby ktoś szukał właśnie w Krakowie to zostawiam ich numer 698115115