Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Złamanie kości podudzia

Podudzie składa się z dwóch kości długich: strzałkowej i piszczelowej. Kiedy dochodzi do złamania podudzia, uszkodzeniu ulegają zazwyczaj obydwie kości.

Podudzie ulega uszkodzeniu zarówno podczas urazu bezpośredniego – np. przez potrącenie samochodem, jak i urazu pośredniego – np. przez upadek na nartach. Często kości podudzia przy złamaniu przebijają skórę. Dochodzi wtedy do bardzo bolesnego złamania otwartego.

Objawy

Złamania kości podudzia niemal nie da się przeoczyć. Należy do jednych z najpoważniejszych złamań, bo często uszkodzeniu ulega nie tylko kość, ale także skóra i tkanka mięśniowa. Złamaniu towarzyszy silny ból, często duży wylew krwi i zniekształcenie kończyny - np. skręcenie stopy do boku.

Rozpoznanie

Lekarz musi bardzo precyzyjnie określić rodzaj złamania, by po wyleczeniu źle złożona kość nie utrudniała poruszania się. Ortopeda, po wywiadzie lekarskim, zazwyczaj kieruje na badania punkcji stawowej i rentgen. Uwaga! Chorego należy przewieźć do szpitala na leżąco, a złamana noga musi być unieruchomiona od pośladka, aż do stopy.

Leczenie złamania

Zazwyczaj konieczne jest leczenie operacyjne, które polega na zespoleniu odłamów kości. Później zalecane jest noszeniu gipsu przez 6 tygodni. Zdarza się, że po zdjęciu gipsu konieczna jest rehabilitacja stawu kolanowego. Całkowity powrót do zdrowia może trwać nawet 3 miesiące.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. zła (Gość)

  3 miesiące? dobe sobie... ja już piąty miesiąc noszę gips i końca nie widać!!!!

 2. żart? (Gość)

  no właśnie z tymi 3 miesiącami to żarty chyba... ja od listopada do 24 maja nosiłam gips! a do tego nadal chodzenie sprawia mi trudność, nie wiem kiedy w końcu przestanę kuleć, 4 serie rehabilitacji za mną...

 3. emi (Gość)

  Ja jestem dwa tygodnie po zabiegu.Gipsu nie mam.Zalecone chodzenie o kulach bez obciążania.Jak to ma wyglądać? Czy mogę lekko się podpierać tą połamaną nogą? Nikt nie miał czasu mi tego wytłumaczyć.

 4. Werra929 (Gość)

  Drogie panie odchudzanie proponuje zaczac od motywacji, jak chcecie cos na motywacje, wpiszcie sobie w goglu; odchudzanie przed i po by sasetka