Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Złamanie kości ramienia

Złamać kość ramienia najczęściej można przy gwałtownym upadku czyli podczas bezpośredniego urazu, którego siła jest zbyt duża.

Kość ramienna znajduje się pomiędzy łokciem a ramieniem. Jest zaliczana do długich kości i posiada dwa końce: bliższy i dalszy. Koniec bliższy to głowa znajdująca się tuż koło stawu ramiennego, którą ogranicza szyjka anatomiczna, posiadająca po bokach guzki i ich grzebienie. Poniżej nich znajduje się szyjka chirurgiczna, bardzo łatwo łamliwa. Inne części kości to trzon i część dalsza, umiejscowiona koło łokcia.

Złamania kości ramiennej mogą występować w każdej części kości, czyli w: trzonie, nasadzie bliższej i dalszej. Leczenie złamań we wszystkich częściach może być skomplikowane ponieważ takie urazy zagrażają nerwom znajdującym się z stawie łokciowym.

Koniec bliższy

Urazy bliższego końca przy ramieniu najczęściej występują u osób w podeszłym wieku, które podczas upadku próbują podtrzymać się lub podeprzeć ręką unikając przewrócenia. Jeśli po takim wypadku na ramieniu pojawia się opuchlizna i siniaki, natychmiast należy unieruchomić rękę i wezwać pogotowie. Jeśli poruszanie ręką nie sprawia wielkiego bólu, rękę trzeba umieścić na temblaku zawieszonym na szyi. Ważne, by dłoń była w naturalnej pozycji, nie może być wygięta czy odwrócona.

Koniec dalszy

Przy złamaniu kości ramiennej przy stawie łokciowym mogą pojawić się krwiaki, które często zaburzają krążenie krwi. Powstały krwiak może powodować przykurcz i kalectwo, dlatego żadnych siniaków po złamaniu nie można lekceważyć. Rękę należy unieruchomić, umieszczając ją na szynie i bandażując, następnie trzeba natychmiast udać się do lekarza.

Trzon

Złamania trzonu występują często podczas gwałtownego uderzenia w łokieć. Mogą być odłamowe lub z przemieszczeniem. Często takie złamanie jest przyczyną uszkodzenia nerwu, które sprawia kłopoty z ruszaniem dłoni i nadgarstka. Jeśli istnieje podejrzenie złamania kości w trzonie, należy zwrócić uwagę czy chory rusza palcami i unieruchomić rękę w temblaku lub na szynie, pod prostym kątem.

Jeśli podczas złamania doszło do uszkodzenia nerwu, najczęściej trzeba operować rękę i wstawić w nią druty Kirschnera. Jeśli uraz nie jest otwarty i bez odłamów leczenie jest nieco łatwiejsze. Umieszcza się złamaną rękę na klika tygodni w gipsie, najczęściej na cztery lub pięć. Po zdjęciu gipsu chory może mieć trudność z wyprostowaniem ręki. Rehabilitacja mimo tego, że ręka była unieruchomiona na bardzo długo, może trwać zaskakująco krótko.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. Sylwek (Gość)

    Jakby toś potrzebował szybko rentgena to polecam pojechać sobie na Piwną 22. Mają tam nowy sprzęt, ale robią zdjęcia szybko, opis jak potrzebowałem to też miałem tego samego dnia. Można wcześniej przedzwonić czy mają otwarte 698115115 albo na strone ich wejść praktyka.info.pl