Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Złamanie kości śródstopia

Stopa ludzka składa się z aż 26 kości, wielu torebek stawowych, stawów oraz więzadeł, które je łączą. Z tego powodu naprawdę nietrudno o jej bardzo poważne złamanie.

Budowa śródstopia

W śródstopiu znajduje się pięć kości długich, rozdzielonych niewielkimi przestrzeniami międzykostnymi. Właśnie z nimi połączone są nasze cztery palce, na które składają się trzy paliczki oraz duży paluch, który jest zbudowany z dwóch paliczków. Dzięki temu układowi (w który wchodzą także stawy i więzadła), możemy zwinnie się poruszać. Nieraz jednak zdarza się, że na skutek upadku, bądź silnego uderzenia, jedna z pięciu kości śródstopia pęka.

Złamania kości śródstopia objawiają się silnymi bólami stopy, które z każdą próbą naszego poruszenia się narastają. Stopa, w której doszło do kontuzji, może również zacząć sinieć i mocno puchnąć.

Czasami objawy złamania kości mogą być utajone – z każdym ruchem stopy może wiązać się jedynie niewielki ból, a ona sama może zaledwie lekko zasinieć i drętwieć. Jednak nawet taka niewielka kontuzja może przysporzyć nam nie lada kłopotów, bowiem jest niewidoczna na zdjęciu rentgenowskim - a tak jak wszystkie złamania i pęknięcia – wymaga leczenia.

Z tego względu musimy stosować się do zaleceń lekarza i przychodzić na wizyty kontrolne, bowiem dzięki zrastaniu się kości, pęknięcie po kilku dniach będzie widoczne na zdjęciu RTG.

Najczęstszy rodzaj złamania kości śródstopia

Najczęstszym złamaniem kości śródstopia jest złamanie piątej kości, która łączy się z naszym najmniejszym palcem. Zwykle taka kontuzja dotyka osób aktywnych, niekiedy nawet zawodowo uprawiających sport. Jego głównym objawem jest silny ból, uniemożliwiający poruszanie. Pamiętajmy jednak, że ból ten ma miejsce po bocznej stronie stopy, a nie przykładowo w jej „środku”.

Rodzaje złamań V kości śródstopia

Wyróżniamy 3 rodzaje złamania piątej kości śródstopia:

 • złamanie tenisisty - złamanie z oderwaniem niewielkiego kawałka kości
 • złamanie Jonesa - złamanie w odległości półtora centymetra od tylnego końca kości
 • złamanie zmęczeniowe - złamanie trzonu kości

Leczenie złamań kości śródstopia

Złamania bez przemieszczenia leczone są poprzez unieruchomienie stopy poszkodowanego w gipsie. W tym wypadku podczas rekonwalescencji zaleca się odpoczywanie, dzięki któremu nie nadwyrężamy chorej stopy. Jeżeli jednak doszło do złamania z przemieszczeniem, wymaga ono leczenia operacyjnego.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. odpowiedzcie (Gość)

  wczoraj gdy grałem w piłkę na przerwie w szkole po kopnięciu źle stanołem i nagle niesamowity ból poczym upadłem i niemogłem wstac potem koledzy pomogi mi wstać i jak stanołem to upadłem jeszcze raz z bólu.Mam noge w szynie i za 14 dni mi nadleją gips bo miałem bardzo spuchniętą stopę .Po 14 dziaj gdy nadleją będe musiał jeszcze 2 albo 3 tygodnie mieć w gipsie.Co mam robić by szypko kość się zrosła albo coś ?? ?z góry dziękuję

 2. aaa (Gość)

  stanołem > STANĄŁĘM
  szypko > SZYBKO
  Jedz magnez i wapń.

 3. Nat (Gość)

  Schodząc po schodach się poślizgnęłam i wywróciłam. Słyszałam "chrupnięcie", co zawsze mi się kojarzy ze złamaniem (już się zdarzało) i od razu po lewej stronie stopy pojawił się duży obrzęk. Ledwo mogłam iść, a z każdym krokiem obrzęk rósł i ból był większy. Rodzice kazali mi leżeć, ale nie przechodziło. W pewnym momencie kazali mi się przejść po domu. Przyszło mi to z wielką trudnością, szłam po prostu ze łzami w oczach, ale oczywiście sprawa została zbagatelizowana. Obrzęk teraz ciągle rośnie. Ja uważam, że jest to złamanie, ale ja to mogę sobie mówić (w końcu rodzice tacy eksperci od życia i od tego, co myślę, ale to już moja prywatna sprawa w rodzinie). Mimo, że chciałam jechać do szpitala, oni tylko na mnie nawrzeszczeli i nazwali panikarą, a jak nie chciałam z nimi pójść na miasto to mi zrobili wielki wykład o tym, jaka to jestem arogancka. Już nic im nie powiedziałam, ale to tam wiadomo. Mniejsza już o te moje melodramaty życiowe. Bardziej mi chodzi o te objawy. Jak myślicie, to jest złamanie, tak jak podejrzewam, czy też zwykłe skręcenie lub zwichnięcie?

 4. Nat (Gość)

  Byłam u lekarza, ostatecznie to pęknięta torebka stawowa.

 5. marex (Gość)

  Po złamaniu kości śródstopia konieczna jest rehabilitacja, bo jest tam tyle kostek i ścięgien że przy złamaniu jednej kości, wszystko dookoła jest naruszone, wiem, bo też miałem złamane śródstopie i wyjątkowo paskudnie się goi. Mogę polecić centrum rehabilitacji osteomedis, lasery i prądy przyspieszyły gojenie a ćwiczenia postawiły mnie na nogi.

 6. Werra826 (Gość)

  Dziewczyny odchudzanie proponuje zaczac od motywacji, jak potrzebujecie cos na motywacje, wpiszcie sobie w goglu; odchudzanie przed i po by sasetka

 7. Roma (Gość)

  Najlepiej jak nie wiadomo cy złamane czy nie to zrobić rentgen i pójść z tym do lekarza. Na Piwnej 22 w Krakowie jest świetny punkt. Można tam w zasadzie z marszu pójść, od razu dają płytkę, a jak trzeba na szybko opis to nawet na ten sam dzień może być. W razie czego zostawiam ich stronę praktyka.info.pl