Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Złamanie kości stopy

Ludzka stopa dzieli się na trzy części - śródstopie, stęp i palce które składają się ze stawów, torebek stawowych i aż 26 kości, co sprawia, że bardzo często dochodzi do ich złamań i przemieszczeń.

Samo śródstopie skonstruowane jest z pięciu kości, a każdą z nich dzielimy na główkę, trzon i podstawę. Wyróżniamy również dwie małe kostki zwane trzeszczkami, które znajdują się na podeszwowej stronie główki.

Złamanie kości stopy bardzo łatwo rozpoznać, ponieważ na stopie pojawia się wtedy silny obrzęk, a także sinienie palców. Ból objawiający się przy złamaniu kości stopy potrafi być bardzo obfity zwłaszcza wtedy, gdy próbujemy poruszać palcami.

Jednym z najbardziej popularnych złamań jest złamanie piątej kości stopy, dochodzi do tego ze względu na jej boczne umiejscowienie. Jej uszkodzenie skutkuje silnym bólem i niemalże całkowitym wykluczeniem z poruszania się. Wyróżnić możemy trzy najczęstsze typy złamań piątej kości stopy:

 • złamanie tenisisty – ułamanie małego kawałka kości skierowanej do tyłu
 • złamanie Jonesa – złamanie w odległości około półtora centymetra od końca kości skierowanej do tyłu
 • złamanie zmęczeniowe – czyli swoiste złamanie trzonu kości

Jedyną metodą leczenia jest unieruchomienie stopy przy użyciu gipsu, zależnie od rodzaju złamania kuracja trwa od 2 do nawet 7 tygodni. Na czas jej trwania, zaleca się leżenie w łóżku a odradza jakiekolwiek próby wstawania ze względu na obfity ból, który na pewno wystąpi.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. Titus

  Nic przejemnego :/ Po rehabiitacji lekarz polecił mi włożyć stopę w orteze. Teraz mam zagwozdkę, jaki typ wybrać, gdyż jest ich tyle(choćby tutaj: https://stanleymed.pl/ortezy-stawu-skokowego-i-stopy ), że cieżko wybrać.

 2. Agata (Gość)

  Dokładnie... nic przyjemnego... ja niedawno to przechodziłam teraz odwiedzam specjalistę w AthleticoMed i pracuje nas tym żeby w pełni wrócić do sprawności

 3. Magda (Gość)

  A do kogo konkretnie chodziłaś/chodzisz? Z jakim wyprzedzeniem trzeba się zapisać na wizytę?