Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Złamanie kości stopy

Ludzka stopa dzieli się na trzy części - śródstopie, stęp i palce które składają się ze stawów, torebek stawowych i aż 26 kości, co sprawia, że bardzo często dochodzi do ich złamań i przemieszczeń.

Samo śródstopie skonstruowane jest z pięciu kości, a każdą z nich dzielimy na główkę, trzon i podstawę. Wyróżniamy również dwie małe kostki zwane trzeszczkami, które znajdują się na podeszwowej stronie główki.

Złamanie kości stopy bardzo łatwo rozpoznać, ponieważ na stopie pojawia się wtedy silny obrzęk, a także sinienie palców. Ból objawiający się przy złamaniu kości stopy potrafi być bardzo obfity zwłaszcza wtedy, gdy próbujemy poruszać palcami.

Jednym z najbardziej popularnych złamań jest złamanie piątej kości stopy, dochodzi do tego ze względu na jej boczne umiejscowienie. Jej uszkodzenie skutkuje silnym bólem i niemalże całkowitym wykluczeniem z poruszania się. Wyróżnić możemy trzy najczęstsze typy złamań piątej kości stopy:

  • złamanie tenisisty – ułamanie małego kawałka kości skierowanej do tyłu
  • złamanie Jonesa – złamanie w odległości około półtora centymetra od końca kości skierowanej do tyłu
  • złamanie zmęczeniowe – czyli swoiste złamanie trzonu kości

Jedyną metodą leczenia jest unieruchomienie stopy przy użyciu gipsu, zależnie od rodzaju złamania kuracja trwa od 2 do nawet 7 tygodni. Na czas jej trwania, zaleca się leżenie w łóżku a odradza jakiekolwiek próby wstawania ze względu na obfity ból, który na pewno wystąpi.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość