Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Złamanie kręgu

Złamanie kręgu zdarza się często i jest bardzo niebezpieczne. Często można je pomylić z bólami kręgosłupa spowodowanymi zmęczeniem lub stresem.

Ten problem zwykle dotyka osoby starsze, cierpiące za osteoporozę. Ryzyko złamania kręgu u osób w wieku 65 lat wynosi 40 %. Jednak nie należy się martwić, gdyż odpowiednią dietą i ćwiczeniami można temu zapobiec.

Jak dochodzi do złamania kręgu?

Przyczyną złamań jest najczęściej osteoporoza, która sprawia że kości mają mniej wapnia, robią się kruche i nieodporne na wagę. Złamanie kręgów wiąże się ze spadkiem wzrostu, gdyż kręgi po prostu się zapadają (fachowo nazywa się to kompresyjnym złamaniem kręgosłupa, najczęściej występującym na odcinku lędźwiowym). Jeśli raz doszło do takiego złamania, najprawdopodobniej dojdzie i drugi raz, a wtedy nastąpią poważne zmiany w sylwetce i postawie.

Złamanie może zdarzyć się nagle, jednak nie musi. Często stanowi to powolny proces zwany ubijaniem się kręgów. Jeśli w naszej diecie nie ma odpowiedniej ilości wapnia na starość musimy liczyć się z ryzykiem osteoporozy i złamania kręgu. Gdy kości są słabe wystarczy kaszlnąć, unosić coś lub gwałtownie wstać, by złamać kręg. Szczególnie podczas podnoszenia ciężarów starsze osoby narażone są na tak zwane przednie złamania klinowe, powodujące wygięcie się kręgosłupa w przód i tworzące garb.

Jak rozpoznać złamanie kręgu?

Złamany kręg może zacząć uciskać na nerw w kręgosłupie, co wiąże się z silnym bólem. Może prowadzić to też do paraliżu.

Zwykle jeśli następuje złamanie kręgu pojawia się silny miejscowy ból, który promieniuje na inne strony pleców. Może pojawić się opuchlizna oraz ból mięśni w okolicach złamanego kręgu. Wtedy natychmiast powinniśmy udać się do lekarza.

Zobacz też:

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość