Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Złamanie miednicy

To najczęściej ciężkie i bardzo poważne złamania, które powstają w wyniku dużego urazu, na przykład upadku z drabiny czy wypadku samochodowego.

Miednica składa się z wielu części. Są to: kość krzyżowa i guziczna, dwie kości miednicze, dwie udowe, stawy łonowe i miednicy (krzyżowo – biodrowy, krzyżowo – guziczny, międzyguziczny) oraz spojenie łonowe. Podczas złamania miednicy można uszkodzić każdą z tych części oraz niektóre organy znajdujące się obok nich, czyli na przykład jamę brzuszną czy pęcherz, których urazy są bardzo niebezpieczne dla życia człowieka.

To właśnie dlatego to złamanie jest tak bardzo niebezpieczne. Oprócz tego może towarzyszyć mu uraz głowy, cewki moczowej, nóg i mostka. Jeśli złamanie i stan chorego są bardzo ciężkie, zwykle można zaobserwować bardzo obfite krwawienie i ból, szczególnie podczas ruszania nogami i rękami.

Po wypadku natychmiast trzeba przetransportować poszkodowanego do szpitala; w tym celu najlepiej wezwać pogotowie. Na miejscu lekarz może zastosować leczenie przeciwwstrząsowe, po czym pacjent będzie musiał poddać się operacji. Wszystkie złamania miednicy, stawów biodrowych z przemieszczeniem i innych w tych okolicach wymagają leczenia operacyjnego.

Rodzaje złamań miednicy

W 1964 roku Judet i Letournel opublikowali dziesięciostopniowy podział złamań miednicy. Pięć punktów można zaliczyć do złamań prostych, a drugą połowę do złożonych, które składają się z więcej niż jednego złamania prostego. W pierwszej kategorii rozróżnia się złamania:

 • tylnej ściany, tylnej kolumny
 • przedniej ściany i przedniej kolumny
 • złamania poprzeczne.

Złamania złożone są nieco bardziej skomplikowane. W tej kategorii może wystąpić złamanie w kształcie litery T, złamania obu kolumn oraz:

 • złamanie tylnej kolumny oraz równocześnie złamanie tylnej ściany,
 • złamanie poprzeczne wraz z urazem tylnej ściany,
 • złamanie poprzedniej ściany razem z poprzecznym połowicznym.

Jak pomóc?

Jeśli poszkodowany po poważnym wypadku, na przykład przygnieceniu gruzem, odczuwa ból w okolicy lędźwi, bioder i pośladków, a ruszanie kończynami sprawia mu ból, można podejrzewać złamanie miednicy. Wtedy natychmiast trzeba wezwać pogotowie i położyć bezpiecznie chorego na płaskiej powierzchni. Lewą i prawą stronę chorego trzeba zabezpieczyć przed niepotrzebnym poruszeniem. Miednicę należy unieruchomić, na przykład kołdrą lub poduszkami, które trzeba umieścić pod pośladkami i w lędźwiach.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. paulina (Gość)

  Dziś gdy bieglam bardzo mocno uderzylam sie w lewy bok miednicy , moge chodzic ale bardzo mnie tam boli , nie wiem co to moze byc . Prosze o pomoc ,boje sie isc do lekarza

 2. Piotrek (Gość)

  Witam.Mam bardzo uszkodzoną miednice bardzo duża rotacja było zlamanie kregów l5 s1 teraz byc moze rozejscie miednicy/Prosze o pomoc lekarz nie zna sie na bódowie miednicy mam już zanik miesni brzucha nie mam nawet siły oddychać piotrek-wojciechowski1@wp.pl

 3. JowitaMroz

  Czemu boisz się udać do lekarza? Powinnaś to zrobić jak najszybciej, jeśli jesteście z okolic Krakowa to od siebie polecam tą stronę http://www.rehabilitacje.org/ gdzie można umówić się na wizytę u wybranego specjalisty. Zapisy wykonuje się łatwo i szybko.

 4. Werra153 (Gość)

  Drogie panie odchudzanie proponuje zaczac od motywacji, jak potrzebujecie cos na motywacje, wpiszcie sobie w google; odchudzanie przed i po by sasetka