Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Złamanie palca w stopie

Choć złamanie palca w stopie jest bardzo trudne do zdiagnozowania, musimy pamiętać, że taki uraz przysparza naprawdę wielu problemów. Nie dość, że nasze poruszanie się jest wtedy znacząco ograniczone, często wiąże się ono także z bardzo silnym bólem.

O budowie stopy

Stopa każdego dorosłego człowieka jest zbudowana aż z 26 kości, licznych więzadeł, stawów i torebek stawowych. Właśnie z tego powodu nie trudno o doznanie kontuzji w tej części ciała – szczególnie jeśli chodzi o palce. Prawie wszystkie składają się z trzech paliczków: podstawowego, środkowego i dalszego. Jedynie paluch budują dwa paliczki. Dzięki takiemu układowi kości możemy się poruszać.

Objawy złamania palca w stopie

 • Narastające podczas poruszania się bóle stopy
 • Obrzęk stopy
 • Zasinienie złamanego palca
 • Deformacja palca

W przypadku złamań palców, ich odróżnienie od zwichnięcia czy skręcenia stwarza nie lada problem. Złamany palec jest zazwyczaj skrzywiony, siny i opuchnięty, a także często pojawiają się na nim widoczne guzy. Przy poruszaniu może także wydawać dźwięki – np. trzeszczeć. Aby dobrze zdiagnozować uraz, konieczne jest zrobienie zdjęcia RTG.

Postępowanie w przypadku podejrzenia złamania

Jeżeli wydaje ci się, że przez doznany uraz mogło dojść do pęknięcia lub złamania kości, postępuj według następujących kroków:

KROK 1. Zdejmij but i skarpetkę. Czy palec wydaje się skrzywiony, spuchnięty lub są na nim guzy? Porównaj jego kształt do tego samego palca w drugiej stopie.

KROK 2. Spróbuj poruszać palcem. Jeżeli ból jest tak silny, że nie jesteś w stanie tego zrobić, złamanie jest bardzo prawdopodobne.

KROK 3. Sprawdź, czy podczas poruszania uszkodzony palec wydaje jakieś dźwięki. Zwróć szczególną uwagę na odgłosy zbliżone do strzykania, chrobotania czy skrzypienia.

KROK 4. Postaraj się stanąć nieruchomo przynajmniej na minutę. Jeśli twój palec jest złamany, z powodu bólu nie będziesz w stanie na nim ustać nawet 15 sekund.

KROK 5. Delikatnie natnij naskórek w miejscu urazu i polej je wodą od kiszonych ogórków. Jeżeli na powierzchni ranki pojawią się bąbelki i piana, świadczy to o złamaniu palca.

UWAGA! Pamiętaj, że najpewniejszym sposobem zdiagnozowania urazu jest zrobienie prześwietlenia. Jeżeli choć jeden z wyżej wymienionych kroków świadczy o dużym prawdopodobieństwie wystąpienia złamania, nie lekceważ tego i jak najszybciej udaj się do szpitala.

Domowe leczenie urazów palca

Aby zmniejszyć doskwierający ból i obrzęk chorego palca, każdy z nas może zastosować kilka sztuczek. Są nimi:

 • unikanie wysiłku fizycznego poprzez ograniczenie poruszania się, chodzenie o kulach lub stosowanie specjalnego obuwia ortopedycznego;

 • okładanie chorego miejsca torebkami wypełnionymi lodem. Najlepiej przykładać je przez okres 20 minut, co dwie godziny, przez kilka pierwszych dni od urazu. Aby nie doszło do odmrożenia torebkę najlepiej jest owinąć dodatkowo ściereczką lub ręcznikiem.

 • Aby ból się zmniejszył, chory powinien jak najwięcej leżeć w takiej pozycji, w której stopa znajduje się powyżej całego ciała na sporym uniesieniu (np. na kilku poduszkach). Jest to bardzo ważne, bowiem stopa powinna być jak najbardziej odciążana (szczególnie podczas snu).

Postępowanie szpitalne w przypadku złamania palca w stopie

Jeżeli prześwietlenie wykazało złamanie kości, lekarz jak najszybciej przystąpi do nastawiania palca. Czasami z powodu bólu konieczne jest podanie pacjentowi miejscowego znieczulenia. Kolejnym krokiem jest podanie antybiotyków i środków przeciwbólowych oraz włożenie stopy w szynę, która ma na celu utrzymywanie palca w nieruchomej pozycji.

Ostrzeżenia związane z okresem leczenia złamanego palca w stopie

Nie próbuj rozchodzić uszkodzonego palca! Takie postępowanie może jedynie pogorszyć twój stan, bowiem podczas zrastania się kości, palec powinien pozostawać w bezruchu. Dlaczego? Bo pęknięte kości i ewentualne odpryski mogą spowodować powstanie kolejnych, wewnętrznych ran.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. Majaaa (Gość)

  Bardzo pomocne, dzięki temu krótkiemu testowi dowiedziałam się, że mam złamany palec ;)

 2. Karmelek (Gość)

  Rzeczywiście pomoce ;p Od kilku dni dokuczają mi natrętne bole łokcia. Wstałam na 1 min żeby sprawdzić czy przypadkiem mam zwichnięty łokieć, stanęłam i jak się okazało nie umiem liczyć do 60 (1 min) więc stałam godzine...

 3. adrian921 (Gość)

  Fajnie miałem te wszystkie objawy, a w szpitalu powiedzieli mi, że nie ma po co robić prześwietlenia, bo palców u nóg i tak się nie leczy.

 4. Art (Gość)

  Ludzie opamietajcie sie,to sa jakies bzdury popisane..kiszone ogorki!

 5. Sieradza.d@wp.pl (Gość)

  Witam podczas zwykłego wkładania córki do chodaczka paluch podwinoł mi się pod stopę i na nim stanełam, w wyniku tego doznałam złamania tego palca nad stawem, wyszło to na prześwietleniu na pogotowiu, lecz lekarz powiedział że widzi złamanie i kwalifikuje się to do gipsu ale założył mi zwykły plaster na dwa calce (paluch+palec obok) nie wypisał leków ani nic przeciw bólowego,nie dał zwolnienia ani nic, kazał jedynie kupić plaster ściągający. po powrocie do domu nie mogłam spać bo palec (pulsował bólem) do tego musiałam zapłacić za płytę ze zdjęciem rendgenowskim ,ale okazało się że płyta jest pusta po za podpisaniem mojego imienia i nazwiska na wierzchu płyty. prosze doradźcie co dalej bo cierpię strasznie z powodu bólu a mam dwójkę dzieci i szkołę , muszę jakoś funkcjonować. palec na chwię obecną wygląda tak że jest spuchnięty i siny a na lini początka paznokcia jest czarna narośl od krwi zebranej pod skórą, paznokieć wygląda tak jak by miał zejść. (boli gdy paluch wygnę do góry lub dotknę nim czego kolwiek z przodu pouszkiem, żadko kożystam z netu więc prosze nawet o sms ( 884885917) wypadek miał miejsce równo tydzień temu w niedzielę, do tej pory nikt mi nie pomógł. proszę bo nie daję rady z chodzeniem a kul nie posiadam.

 6. BlooStone (Gość)

  Strasznie boliiiiiiii!!!!!!!!!!!!! to na 100% złamanie

 7. Jula (Gość)

  Dzięki za pomoc ! mam złaman palec ;(

 8. wielka stopa (Gość)

  złamałem palec u stopy cały zsiniał nie mogłem go nawet zgiąć i chodzić
  nie byłem u lekarza minęło już 2 lata po 3 dniach mogłem normalnie chodzić ale palec nadal się nie zgina i jest napuchnięty co teraz mogę zrobić ?

 9. sabina (Gość)

  również mam złamanego palca najmniejszego u stopy minęły już 3 tygodnie chodze na piecie ale w nodze cały czas czuje mrowienie i chłód.Czy to normalne ??

 10. Wu (Gość)

  Niestety ale prawdopodobnie mam złamany palec... Wie ktoś czy podają znieczulenie podczas nastawiania? Strasznie się tego boje...

 11. ... (Gość)

  Fanie mam złamany palec ;/

 12. jaaa (Gość)

  Ostatnio potknęłam się i upadłam, lewa stopa była cała opuchnięta i sina, myślałam, że to zwykłe skręcenie ale po 4 dniach nadal nie mogłam chodzić, czułam mrowienie i drętwienie stopy, a znalezienie odpowiedniego położenia dla stopy żeby nie odczuwać bólu było prawie nie możliwe. Pojechałam do lekarza zrobiłam RTG, lekarz stwierdził złamanie małego palca. Nogę mam w gipsie na 3 tygodnie, nie było żadnego nastawiania.

 13. takitam (Gość)

  Z tego co wiem (od osób ze środowiska medycznego) to ze złamaniem małego palca u stopy nic się nie robi w przypadku złamania. Nawet nie wkłada się stopy w gips. Sam mam taki problem fakt, że niecały tydzień po wydarzeniu palec mniej boli ale spuchnięty jest dość mocno jednak na rtg jeszcze nie byłem. Dzisiaj dopiero zacząłem robić okłady na niego zobaczymy co będzie dalej.

 14. Grzegorz Gargas (Gość)

  Ten artykuł to chyba jakiś żart.

 15. srsly (Gość)

  Woda od kiszonych ogórków? Kogoś tu diler oszukał czy czegoś nie rozumiem?

 16. ula (Gość)

  Bardzo przydatne,dziękuje

 17. No (Gość)

  Ja złamałam duży palec u nogi ale wzdłuż nie na szerokość i w tym wypadku musiałam mieć gips. W przypadku "normalnego złamania " lekarz nic wielkiego nie poradzi i szkoda tylko czasu na prześwietlenia itd. Wystarczy bandarzem związać 2 palce razem ewentualnie patyczek pod spód żeby dobrze usztywnić przynajmniej ja tak uważam.

 18. Aga (Gość)

  Rozśmieszył mnie też ten krok nr 5 i uważam że głupie byłoby nacinanie palca i zalewanie wodą z ogórków czy nawet woda utlenioną , jak jest złamanie to moim zdaniem palec bedzie siwy, spuchnięty i bedzie bolał przy nacisku

 19. Dominika (Gość)

  A po wykonaniu testu "ogóra" proponuję wizytę u znachora :D

 20. Andriusza (Gość)

  Wszyscy piszą o urazie paliczka 4-5 palca , a jak sprawa wygląda z urazem : przypodstawne złamanie trzonu paliczka palca pierwszego (tego największego) w lewej stopie ? Ból jest niesamowity , a już upłynęło kilka dni od zdarzenia. Okłady, kompresy aloesy przynoszą ulgą ale niestety niewielką.... Co robić z tym dalej, jak tu chodzić, jak tu żyć ? Heeelp....... A ten od ogórów to chyba pomylił kaca z problemami ortopedycznymi.... ;-)

 21. rafal (Gość)

  Ja po złamaniu małego palca zostałem zapakowany na 3 tygodnie do gipsu ale nie narzekam :)

 22. Ewa (Gość)

  Dzisiaj bylam w szpitalu okazalo sie ze mam zlamanego najmniejszego palca u stopy. Dostalam specjalnego buta lecz jutro ide fo posztala aby sprawdzic czy noe jest konieczna operacja .... kiedy jest potrzebna opecja zeby palec sie dobrze zrosl

 23. matt97 (Gość)

  u mnie leczyli małego palca zakładając gips na 4 tygodnie

 24. Cejrowski (Gość)

  Złamany