Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Złamanie prącia

Złamanie penisa jest bardzo poważnym urazem, którego nie wolno bagatelizować. Oprócz silnych objawów, które wywołuje, wiąże się ono również z ryzykiem wystąpienia innych, niebezpiecznych powikłań.

Na czym polega złamanie prącia?

Złamanie penisa polega na przerwaniu ciągłości tkanek i naczyń krwionośnych ciał jamistych, które budują ten narząd (złamanie proste). Choć powszechnie jest ono nazywane „złamaniem”, w rzeczywistości nie dochodzi w nim do pęknięcia żadnej kości (bo kość prącia nie istnieje). W przypadku uszkodzenia błony ciała jamistego często współwystępuje również uszkodzenie cewki moczowej, które grozi wstrzymaniem moczu (złamanie skomplikowane).

Kiedy może dojść do złamania penisa i jak się ono objawia?

Do złamania penisa dochodzi podczas wzwodu - zazwyczaj w czasie stosunku seksualnego lub masturbacji. Powstaje ono na skutek uderzenia lub zgięcia i objawia się nagłym, bardzo silnym bólem, przed którego wystąpieniem słychać charakterystyczny trzask (stąd nazwa – „złamanie”).

Jeżeli dochodzi do złamania penisa, wzwód ustępuje i niemal natychmiast powstaje krwiak obejmujący mosznę, krocze, pośladki oraz pachwiny. Prącie po urazie jest spuchnięte i wyraźnie zniekształcone (jego kształt przypomina saksofon). Innymi objawami złamania penisa może być też brak stwardnienia powyżej złamania, które normalnie pojawia się w stanie erekcji oraz wybrzuszenie poniżej złamania, także w stanie wzwodu.

Dlaczego do złamania dochodzi właśnie w trakcie wzwodu?

Błona biaława, która otacza dwa ciała jamiste budujące penisa ma zwykle około dwóch milimetrów grubości. Choć jest ona niezwykle wytrzymała, podczas wzwodu zmniejsza swoja grubość do zaledwie połowy milimetra, przez co traci swoją elastyczność. Właśnie z tego powodu, jeżeli podczas współżycia dochodzi do urazu, jest narażona na pęknięcie.

Do złamania penisa najczęściej dochodzi podczas współżycia w pozycji na jeźdźca. Dlaczego? Bowiem partnerka może narzucić wtedy mężczyźnie zbyt gwałtowne ruchy, których on nie ma możliwości kontrolować. Choć istnieje ryzyko takiego urazu, nie popadajmy jednak w panikę – do złamania prącia dochodzi bardzo rzadko (do tej pory opisano zaledwie około stu takich przypadków).

Leczenie złamanego prącia

Jeżeli doszło do złamania penisa, chorego należy jak najszybciej skierować na salę operacyjną w celu zszycia przerwanych osłonek białawych oraz – jeśli wystąpił uraz cewki moczowej – w celu jej zoperowania. Zabieg chirurgiczny polega przede wszystkim na usunięciu powstałego krwiaka.

Zanim jednak lekarz przystąpi do operacji, najpierw unieruchamia penisa za pomocą opatrunku uciskowego, obkłada go lodem, a pacjentowi podaje leki uspokajające. Jeżeli złamanie nie jest poważne, czasami wystarczy nałożenie na penisa specjalnego opatrunku oraz podanie antybiotyków.

Agata Bernaciak

Tematy: złamania, urazy penisa

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość