Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Złamanie ręki

Choć złamanie ręki może przyjmować wiele postaci, sposób ich leczenia zwykle jest taki sam. Po nastawieniu kończynę należy unieruchomić, a po zrośnięciu kości konieczne jest jak najszybsze rozpoczęcie rehabilitacji.

O złamaniu ręki

Do złamań kończyny górnej może dojść w każdym wieku, bez względu na prowadzony tryb życia i stan kości. W przypadku dzieci najczęściej dochodzi do złamania nadkłykcia kości ramiennej (na skutek upadku na wyciągniętą rękę). Tak jak i w przypadku innych urazów kości, złamaniu może towarzyszyć przemieszczenie lub oderwanie odłamków. Objawami złamania ręki jest ból, obrzęk barku oraz trudności w wykonywaniu ruchów.

Charakterystyka i leczenie złamań ręki

Złamanie kości ramiennej:

 • Złamanie szyjki chirurgicznej – jest najczęściej występującym rodzajem złamania kości ramiennej. Nie jest ono obarczone wystąpieniem powikłań, a okres zrostu trwa zazwyczaj około czterech tygodni (w tym czasie ręka jest unieruchomiona w gipsowym opatrunku Dessaulta).
 • Złamanie trzonu kości ramiennej – ten rodzaj złamania zwykle wiąże się z przemieszczeniem kości, a w przypadku jednej osoby na dziesięć wraz z nim dochodzi do uszkodzenia nerwu promieniowego. Powikłanie to objawia się opadającą ręką, problemami ze zginaniem nadgarstka, prostowaniem palców oraz z zaburzeniami czucia w całej kończynie. Z tego względu złamanie trzonu kości ramiennej wymaga konsultacji neurologicznej i długiej rehabilitacji (rzadko potrzebna jest interwencja chirurgiczna).

 • Złamanie guzka większego kości ramiennej – zwykle towarzyszy mu przemieszczenie odłamów kości, przez co okres rekonwalescencji trwa bardzo długo. Na szczęście do tego rodzaju złamania dochodzi niezwykle rzadko.

 • Złamanie nasady dalszej kości ramiennej – zwykle towarzyszą mu zaburzenia krążenia w kończynie. Dochodzi do niego na skutek obrzęku tkanek miękkich, które otaczają miejsce urazu. W celu zdiagnozowania złamania nasady dalszej kości promieniowej lekarz mierzy tętno na tętnicy promieniowej pacjenta. W przypadku utrzymywania się zaburzeń w krążeniu krwi (mimo wcześniejszego rozluźnienia opatrunku i stosownego ułożenia ręki), konieczne jest podjęcie leczenia operacyjnego.

 • Złamanie nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej – zwykle towarzyszą mu przemieszczenia odłamów kości, które powodują skurcze w stawach kończyny. Czasami zdarza się, że fragmenty te dostają się do stawu łokciowego, co powoduje jego jednoczesne zwichnięcie i uszkodzenie nerwu. Jeżeli doszło jedynie do niewielkich przemieszczeń odłamów, złamanie nadkłykcia przyśrodkowego leczy się zachowawczo poprzez unieruchomienie. Jeśli jednak stan pacjenta jest poważny, lekarz może podjąć decyzję o konieczności przeprowadzenia operacji.

Złamanie kości przedramienia:

 • Złamanie kości promieniowej – do tego rodzaju złamania dochodzi najczęściej na skutek upadku. Jego leczenie polega na unieruchomieniu całego przedramienia wraz z kośćmi śródręcza na okres od czterech do sześciu tygodni. W przypadku wystąpienia złamania dalszej kości promieniowej, może wystąpić także ograniczenie ruchomości nadgarstka.

 • Złamanie Smitha – jest szczególnym rodzajem złamania kości promieniowej w okolicy nadgarstka, które występuje najczęściej na skutek upadku na dłoń wygiętą do wewnątrz. Zwykle dochodzi do niego u osób starszych, cierpiących na osteoporozę, lub u osób młodych, uprawiających sport. Jego objawami są problemy z poruszaniem nadgarstkiem, obrzęk i zasinienie. Mimo, że jest to bardzo poważny rodzaj złamania, który może skutkować nawet porażeniem dłoni i palców, bardzo często trudno jest go zdiagnozować (objawy nie są zbyt dotkliwe).

 • Złamanie kości łokciowej – ten rodzaj złamania nie jest obarczony ryzykiem wystąpienia powikłań związanych z przemieszczeniem odłamów kości. Leczenie polega na unieruchomieniu kończyny w opatrunku gipsowym.

Rehabilitacja złamanej ręki

Rehabilitacja po złamaniu kończyny górnej obejmuje:

 • ćwiczenia oddechowe
 • ćwiczenia odcinków nieobjętych gipsem
 • unoszenie i opuszczanie kończyny w gipsie

Po stwierdzeniu pełnego zrostu kości, do rehabilitacji dołącza się inne rodzaje ćwiczeń. Mają one na celu przywrócenie sprawności ręki oraz ewentualne odbudowanie połączeń nerwowych, które zostały przerwane na skutek urazu.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. terka (Gość)

  Jak macie problemy po złamaniu kości lub ze ścięgnem - polecam pomoc pani Jaksim z Tarła k/Lubartowa. Rewelacyjnie nastawia (wraz z córką Małgosią) opatruje i rehabilituje. Proszę wierzyć, że naprawia to, co zepsują lekarze (którzy też z jej pomocy niejednokrotnie korzystają.
  Potrzebujących jest b. dużo, kolejki ogrome - leczy za "co łaska"
  od g. 7 nawet do 20-tej oprócz piatków, sobót, świąt, rekolekcji.

 2. grzegorztryba

  nie życzę nikomu złamania kości łokciowej, sam to przeszedłem i strasznie bolało

 3. Rebabnaton2

  Niestety wraz z wiekiem mamy coraz mniej komórek kościotwórczych i trzeba bardziej uważać podczas aktywności fizycznej. Do tego trzeba pamiętać o dobrze przeprowadzonej rehabilitacji po złamaniu
  Pozdrawiam


  Specjalistyczny ośrodek rehabilitacji po udarze - http://normanrehabilitation.com

 4. Szpital_Pulsmed

  Polecam terapię komórkami macierzystymi ADSC, które pozyskujemy z tkanki tłuszczowej Pacjenta, a następnie podajemy bezpośrednio w miejsce złamania. Powodują one szybsze gojenie, kość w tym miejscy staje się mocniejsza, a proces regeneracji następuje dużo szybciej.

  http://pulsmed.com.pl/pl/szpital/ortopedia.html

 5. tomasz2727koc

  ja miałem złamany staw łokciowy i mi sie krzywo zrosło ;/ męczarnia i nie da się tego naprawić już do końca

 6. Agata (Gość)

  Ja polecam AthleticoMed - specjaliści ze wspaniałym podejściem do pacjenta!

 7. AlgBorje

  Polecam Kalktabletter, który zawiera dobrze przyswajalny, aminokwasowy chelat wapnia. Wspomaga on budowę kośćca, dlatego można go stosować w okresie rekonwalescencji, po złamaniach i pęknięciach kości. Preparat ten uzupełniono magnezem i witaminą D3.

  http://sklep.alg-borje.pl/pl/p/Kalktabletter-tabletki-zawierajace-wapn-250-szt./...

 8. Roksa (Gość)

  U mojej mamy po takim złamaniu okazało się, że kazali jej zrobić badania na osteoporozę. Poszłyśmy wtedy na piwną 22, bo znalazłam tam miejsce, gdzie mają nowy sprzęt i małe dawki tego promieniowania. Okazało się, że jest kość słaba niestety, ale dzięki leczeniu teraz jest już lepiej, bo ostatnio znów tam byłyśmy, żeby sprawdzić czy to leczenie działa czy nie. Dzwoniłam pod numer 698115115 żeby się umówić, ale nigdy nie czekałyśmy w kolejce także na prawdę sprawnie idzie to badanie.

 9. light

  Powiem tak po złamaniu szczególnie u osób starszych należy pójść do dobrego rehabilitanta np. http://fizjoarena.pl . No i nie można lekceważyć rehabilitacji, bo sam rehabilitant za Ciebie nie wyzdrowieje.

 10. renatka.anon

  ja może akurat nie z tej części bo jedyne co miałam złamane to 2 palce u stopy ale nikomu nie polecam złamań i radzę unikać jak ognia.

 11. Ola (Gość)

  Ja po złamaniu reki chodziłam na rehabilitacje do Rehaorthopedica w Krakowie. Bardzo fajna klinika i szybko pomogli mi powrócić do zdrowia.