Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Złamanie rzepki

Choć pozornie wydaje się małą, nieistotną kością w naszym ciele, w rzeczywistości to dzięki niej możemy chodzić. A każdy uraz rzepki może spowodować nie tylko duże obciążenie dla całego organizmu, ale i codziennego życia.

Czym jest rzepka i jakie pełni funkcje?

Rzepka jest kością płaską o trójkątnym kształcie, która wchodzi w skład stawu kolanowego. Budują ją powierzchnia przednia, powierzchnia tylna, trzy brzegi oraz wierzchołek. Rzepka – dzięki swojemu umiejscowieniu – odgrywa bardzo istotną rolę przy wspomaganiu chodzenia. Jaką? Znacząco wzmacnia działanie mięśnia czworogłowego uda oraz od przodu chroni staw kolanowy przed nadmiernym wygięciem.

Złamanie rzepki

Uszkodzeniom rzepki najczęściej towarzyszy również uraz kłykci kości uda lub chrząstki. Na skutek złamania w stawie kolanowym tworzy się bolesny krwiak, powodujący znaczny obrzęk nogi. Uraz rzepki może skutkować także uszkodzeniem aparatu wyprostnego kolana, a ten z kolei może uniemożliwić wyprostowanie nogi.

Uszkodzenia rzepki powstają najczęściej w wyniku urazu bezpośredniego, który powoduje zmiażdżenie tej kości, oderwanie jej odłamów i dodatkowe naruszenie chrząstki (złamanie może mieć charakter otwarty).

Jeżeli doszło do niego zaś na skutek urazu pośredniego, to zwykle w tym wypadku mamy do czynienia ze złamaniem awulsyjnym. Polega ono na rozerwaniu rzepki na skutek napięcia mięśni i więzadeł. Dzieje się tak np. podczas zeskoku – jest to tzw. złamanie poprzeczne, które charakteryzuje się dużym przemieszczeniem odłamów kości.

Postępowanie w przypadku złamania rzepki

W przypadku podejrzenia złamania rzepki należy jak najszybciej wezwać karetkę pogotowia. Zanim chory zostanie przewieziony do szpitala, należy posadzić go w pozycji półsiedzącej, oprzeć jego głowę i ramiona o stabilną powierzchnię i w żadnym wypadku nie można próbować wyprostować jego nogi. Najlepiej, jeśli podłożona zostanie pod nią poduszka, a wokół niej koce – wtedy uniemożliwiona zostanie zmiana jej pozycji.

Rozpoznanie rodzaju złamania rzepki

Do rozpoznania złamania rzepki najczęściej wystarczy przeprowadzenie podstawowych zdjęć RTG. Jednak istnieją także i takie rodzaje jej urazów, których zdiagnozowania stwarza nie lada problem. W tym celu konieczne jest nieraz zrobienie dodatkowego prześwietlenia kontrolnego drugiej nogi, przeprowadzenie tomografii komputerowej lub nawet rezonansu magnetycznego. Jednak i to może nie przynieść pożądanego skutku w postaci postawienia właściwej diagnozy. Dlaczego? Bo u niektórych osób rzepka w naturalny sposób jest podzielona na dwie części, które są ze sobą połączone chrząstką.

Leczenie złamanej rzepki

W przypadku złamania bez przemieszczenia, lekarz podejmuje decyzje o leczeniu zachowawczym, polegającym na włożeniu nogi w opatrunek gipsowy na okres około sześciu tygodni. Ten rodzaj leczenia przynosi jednak wymierny skutek jedynie wtedy, gdy zachowana została możliwość wyprostowywania nogi w stawie kolanowym.

W przypadku złamań z przemieszczeniem konieczne jest podjęcie leczenia operacyjnego, które polega na odtworzeniu powierzchni stawowej i aparatu wyprostnego kolana. Czasami, przy takim rodzaju złamania, konieczne jest także częściowe wycięcie rzepki (w bardzo rzadkich przypadkach nawet całkowite jej usunięcie i stworzenie nowej). W przypadku konieczności zastosowania leczenia operacyjnego, okres leczenia może trwać nawet cztery miesiące.

Zwichnięcia rzepki

Ten typ uszkodzeń występuje głównie u dziewcząt. Zwichnięcia dzielą się na dwa rodzaje - urazowe, które powstają na skutek urazów bezpośrednich oraz nawykowe, które mogą być spowodowane nadmierną koślawością stawu kolanowego, wysokim ustawieniem rzepki, luźnymi więzadłami, nieprawidłową budową rzepki lub kości udowej oraz płaskostopiem, które może wywołać koślawość kolana.

Uwaga! Po zwichnięciach i złamaniach rzepki istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia zmian zwyrodnieniowych stawu rzepkowo – udowego. Z tego powodu należy co jakiś czas kontrolować stan stawu kolanowego i w miarę możliwości oszczędzać nogę.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. Marek (Gość)

    U mnie rzepa była tak dziwnie złamana, że dopiero na rezonansie było to widać. Znalazłem najtańsze miejsce w Krakowie, zadzwoniłem na 698115115 i poszedłem. Wszystko przebiegło szybko i sprawnie, a dodatkowo to otwarty rezonans, więc nie było problemu z moją klaustrobią. Aha ten rezonans jest na Zachodniej 7.

  2. Iwona (Gość)

    Witam. Syn doznał podczas upadku złamania rzepaku z przemieszczeniem. Jest zaopatrzony w szynę gipsowa i czeka na operację.ekarz powiedział że chodząc o kulach może stawać na nodze. Myślicie że to napewno bezpieczne?

  3. Nielatajacy

    Ojejku. Nikomu nie polecam tego typu urazu. Serio. No, ale jak ktoś ma nieco mniej poważny uszczerbek w kolanie to może wykorzystać ten suplement na stawy https://flexajoint.net/ no i nieco ulżyć sobie w cierpieniu.