Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Złamanie szyjki kości udowej

Najbardziej narażone na złamanie szyjki kości udowej są osoby starsze powyżej 60-tego roku życia. Uraz kości udowej to poważny problem, który może zakończyć się śmiercią.

Oprócz starszych mężczyzn często takie złamanie zdarza się kobietom po okresie menopauzy, kiedy ich kości mają mniejszą gęstość. Rocznie występują one u 1 % kobiet. Najczęstszą przyczyną złamań jest nieleczona osteoporoza.

Przyczyny i zapobieganie

Oprócz osteoporozy, zagrożenie istnieje, jeśli starsza osoba cierpi na choroby układu nerwowego, niewydolność nerek oraz przerzuty nowotworowe.

Złamanie najczęściej występuje w wyniku upadku, drobnych wypadków oraz samoistnie w wyniku „zapadnięcia się” chorych komórek. Po jakimkolwiek urazie, nawet małym, można podejrzewać złamanie szyjki kości udowej, szczególnie wtedy, gdy występuje ból i obrzęk.

Aby osoby starsze nie były narażone na złamanie szyjki kości udowej, trzeba się upewnić czy:

 • posiadają poręcze w łazience i na schodach,
 • mają bezpieczne krzesła i fotele, które podczas wstawania nie obciążają stawu biodrowego (powinny dawać możliwość zgięcia stawu pod kątem większym niż 90 stopni),
 • mają zapewnioną odpowiednią dietę,
 • są odpowiednio leczone na osteoporozę,
 • chodzą o lasce, bądź przy pomocy chodzika.

Objawy

Złamanie najczęściej występuje w wyniku upadku, drobnych wypadków oraz samoistnie w wyniku „zapadnięcia się” chorych komórek. Po jakimkolwiek urazie, nawet małym, można podejrzewać złamanie szyjki kości udowej, szczególnie wtedy, gdy występuje ból i obrzęk.

Leczenie

Jeśli objawy wskazują na złamanie kości szyjki udowej należy jak najszybciej pojechać do szpitala. Najlepiej jest wezwać karetkę, by przejazd był bezpieczny z wyciągniętą na wyciągu chorą kończyną.

Złamanie trzeba zazwyczaj operować, jednak przed tym należy doprowadzić pacjenta do jak najlepszego stanu. Operacja musi być przeprowadzona w miarę szybko, ponieważ długie leżenie nie jest korzystne dla starszych osób.
Operacja złamania polega na wprowadzaniu protezy do stawy biodrowego. Można również złączyć złamane kości za pomocą gwoździowania z odpowiednimi płytkami, zależnie od charakteru urazu.

Po operacji pacjenci muszą w miarę szybko wstać z łóżka i ruszać się. Ma to pomóc uniknąć zakrzepicy i uchronić przed nieaktywnością życiową. Odpowiednia rehabilitacja to podstawa, by nauczyć się chodzić i wrócić do normalnego stanu zdrowia, co obserwuje się u 65% chorych.

Uwaga

Złamania kości szyjki udowej należy traktować poważnie, ponieważ aż 20 % przypadków kończy się śmiercią po 3 miesiącach. Najważniejsze jest zadbanie o odpowiednią rehabilitację pod okiem specjalistów.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. figa (Gość)

  Strasznie to niebezpieczne. Ja można się uchronić przed takim złamaniem?

 2. melania (Gość)

  Musisz utrzymywać odpowiednią dietę, bogatą w wapń, kolagen, witaminę C i D. Poza tym ruch i ćwiczenia wzmacniają mięśnie, a jak mocne mięśnie chronią kości.

 3. figa (Gość)

  Witaminy i wapń mogę jakoś dostarczać organizmowi, ale jak dostarczać mu kolagenu? Przecież organizm sam sobie go wytwarza.

 4. melania (Gość)

  No, ale z czasem przestaje wytwarzać go wystarczająco dużo. A wtedy pozostają odzwierzęce białka kolagenowe. Można je albo spożywać w takich posiłkach jak np. galaretki, gicze, golonka albo przez suplementy takie jak np. Stawo-vit, który jest hydrolizatem wieprzowych białek kolagenowych.

 5. figa (Gość)

  Hydrolizat wieprzowych białek kolagenowych...brzmi poważnie. To jest na receptę pewnie?

 6. melania (Gość)

  Nie, wcale nie. Tylko tak brzmi. To jest czysty kolagen, zupełnie bezpieczny, do codziennego stosowania. można go wprowadzić na stałe do swojej diety jak witaminy. Dlatego dostaniesz to w aptece bez recepty