Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Złamanie z przemieszczeniem

Ten typ złamania występuje wtedy, gdy dwie lub więcej z połamanych części kości znajdują się w różnych miejscach lub w różnej linii. Szybko można je rozpoznać przyglądając się zdjęciu rentgenowskim.

Złamania z przemieszczeniem są poważniejsze od zwykłych złamań i wymagają dłuższego unieruchomienia, które może potrwać nawet do 7 tygodni. Na złamania z przemieszczeniem mniej cierpią dzieci, ponieważ ich gruba i bardzo rozciągliwa okostna nie pozwala na to, by połamane odłamy się przemieszczały. Ta włóknista błona pokrywająca kość sprawia, że podczas urazu odczuwamy ból, ponieważ jest unerwiona.

Nastawienie

Złamanie z przemieszczeniem można leczyć na dwa sposoby: operacyjnie i bezoperacyjnie. Często różne urazy wymagają odpowiedniego nastawienia kości przed pozostawieniem ich do zrośnięcia, dlatego trzeba otworzyć miejsce ze złamaniem i po kolei zająć się każdą połamaną cząstką lub wstawić druty korygujące w kończynę.

Operacja nie jest jedyną możliwością, czasem wystarczy zwykłe nastawienie przez lekarza. Nawet jeśli między przesuniętymi kośćmi istnieją duże przerwy nie należy się tym przejmować. Tkanka kostna sama się wytworzy i zasklepi powstałe ubytki w kości mimo, że na przykład mięsień wślizgnął się pomiędzy kości.

Powrót do zdrowia po złamaniu z przemieszczeniem jest porównywalny do rehabilitacji po złamaniu bez przemieszczenia, jeśli chory nie był leczony operacyjnie. Gojenie się miejsca po operacyjnym nastawieniu i umiejscowieniu w kości drutów jest bardziej uciążliwe i trwa zdecydowanie dłużej, ponieważ z rany mogą cieknąć płyny ustrojowe i między innymi z tego powodu pacjent musi poleżeć dłuższy czas w szpitalu.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. Gips :( (Gość)

    Mam złamanie kości promieniowej oraz wyrostka rylcowatego z przemieszczeniem. Stale poruszam palcami i wierzę że w ten sposób ściągną mi gips z ręki szybciej niż 4 tygodnie. Czy jest taka możliwość?