Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Złamanie żebra

Złamania żeber należą do najczęstszych urazów klatki piersiowej. Podpowiadamy, jak je rozpoznawać i leczyć, aby szybko wrócić do zdrowia.

Ochrona narządów wewnętrznych przed urazami oraz oddychanie – to główne zadania, których wypełnianiem zajmują się żebra. Jednak, tak jak i wszystko w naszym organizmie, są często narażone na kontuzje.

Złamanie żeber zdarza się przeważnie u osób starszych. Jeżeli nie powoduje uszkodzenia płuc lub naczyń międzyżebrowych, przebiega raczej bez powikłań. Niekiedy jednak jego złamanie może znacznie utrudniać oddychanie, spowodować krwotok z tętnicy międzyżebrowej, a nawet uszkodzić miąższ płuc i spowodować odmę.

Jak dochodzi do złamania żebra

Złamanie żebra jest wynikiem bezpośredniego urazu – np. uderzenia w klatkę piersiową, lub pośredniego, wywołanego skurczem mięśni oddechowych, przyczepionych do żeber. W momencie, w którym dochodzi do złamania z przyczyn pośrednich, może je spowodować nawet kichnięcie lub kaszel.

Każdy z nas musi pamiętać, że złamanie żebra jest bardzo specyficzne. Dlaczego? Bo może zupełnie nie dawać o sobie znać. Wiele osób, które doświadczyły takiej kontuzji, nawet przez 3 dni nie czuły, że coś jest nie tak. Właśnie z tego powodu chorzy przychodzą do lekarza dopiero po pewnym czasie, zwykle w chwili gdy pojawiają się problemy z oddychaniem i gdy ból w miejscu uszkodzenia staje się coraz silniejszy.

Lokalizacja złamania i jej skutki

Złamaniu przeważnie ulegają żebra w części środkowej i dolnej. Na poziomie od szóstego do dziesiątego żebra, po prawej stronie znajduje się wątroba, a po lewej śledziona. Złamanie, które wystąpi w tej okolicy, może spowodować uszkodzenie tych narządów, co w efekcie prowadzi do groźnego dla życia krwotoku.

Do złamania górnych żeber dochodzi zaś przy ciężkich urazach klatki piersiowej, połączonych ze złamaniem kości obręczy kończyny górnej. Najczęstszym powikłaniem takiego urazu jest przebicie płuca, będące bezpośrednim zagrożeniem życia.

Diagnostyka złamania

Podstawowym badaniem w diagnostyce złamań jest zdjęcie rentgenowskie. Zwykle jest ono widoczne jako przerwanie ciągłości kości, czasem również z wyraźnym przemieszczeniem się obu jej fragmentów. W okolicy złamania często powstaje krwiak, powodujący pogrubienie opłucnej i jej uwypuklenie. Jednak w wypadku, gdy linia złamania przebiega prostopadle do linii padania promienia RTG, zmiany te mogą być niewidoczne na zdjęciu. Z tego powodu prześwietlenie wykonuje się w rzutach skośnych, u pacjenta w pozycji leżącej.

Leczenie złamanego żebra

Już w pierwszych godzinach po złamaniu u chorego zwykle występuje ból, który nasila się wraz z oddychaniem. Z tego powodu często osoba dotknięta złamaniem jest ograniczona ruchowo i ma problemy ze złapaniem tchu. W miejscu złamania pojawia się bolesność dotykowa, a czasami dochodzi również do tzw. odmy podskórnej – jej objawem jest słyszalne trzeszczenie, które świadczy o skaleczeniu płuca i gromadzeniu się powietrza pod skórą.

Gdy doszło do złamania, choremu należy jak najszybciej założyć opaskę uciskającą klatkę piersiową (zrobioną choćby z elastycznego bandażu). Zakładamy ją okrężnie, na wysokości złamania. U osób w podeszłym wieku trzeba zachować szczególną ostrożność, bowiem zbyt silne jej nałożenie może spowodować problemy z oddychaniem. Po tej czynności, chorego należy jak najszybciej przewieźć do szpitala.

Jeżeli złamane zostało tylko jedno żebro i nie doszło do powstania odmy, lekarz zwykle przepisuje pacjentowi środki przeciwbólowe, przeciwkaszlowe oraz nakazuje stosowanie opaski elastycznej. Jeżeli doszło jednak do uszkodzenia płuca z odmą, chory natychmiast zostaje skierowany do szpitala, w którym wprowadza się odpowiednie leczenie. Zwykle polega ono na drenażu klatki piersiowej oraz sztucznej wentylacji.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. kamil sidło (Gość)

  jak rozpoznać zerwanie mięśnia piersiowego

 2. Iza (Gość)

  Dlaczgo tak się dzieje, że dopiero kilka dni po urazie żebra złamanie lub pęknięcie występują trudności w oddychaniu itp. objawy ? Proszę o wyjaśnienie Iza

 3. babs (Gość)

  Dlaczego zachęcacie do pobrania książki za darmo (po wpisaniu emaila)? Książki jak nie było, tak nie ma a na mailu "kupa" spamu!

 4. Janek Adymek (Gość)

  dzięki bardzo pomogłeś

 5. CZESKI (Gość)

  ja spadłem z wysokości ok. 2,5 metra na rure plecami, jak na razie mija tydzień i nadal jest mi ciężko się poruszać, mam złamane jedno żebro i zdrowo ubite plecy, jak długo będą te nieprzyjemne dolegliwości?

 6. weronikawroblewska

  Jak się nie ma doświadczenia w leczeniu złamań, to warto zawsze sięgnąć do jakiś podręczników w tej tematyce, np. http://www.medicon.pl/abc-ciezkich-urazow/26812

 7. Ircia (Gość)

  Ja przy złamanym żebrze miałam na początku pole magnetyczne, żeby się szybciej zrastało, a jak już się zrosło to jeszcze inne zabiegi miałam, żeby szybciej wrócić do siebie. Chodziłam na rehabilitację tu rehabilitacje.org na Hutę i bardzo zadowolona byłam.

 8. robertwitting

  Każde złamanie to nie przelewki. Zawsze wtedy trzeba udać się do specjalisty. Sami możemy się na ten temat dokształcać, na przykład czytając artykuły lub blogi medyczne jak ten https://kardiochirurgiadziecieca.cm-uj.krakow.pl/dla-pacjentow/leczone-wady-serc... Zdobędziemy tym samym lepszą wiedzę, ale pamiętajmy żeby nie leczyć się swoimi sposobami. Ja preferuje udawać się do lekarzy prywatnie. Krótszy czas oczekiwania. A Wy chodzicie prywatnie czy czekacie w kolejkach?