Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Zmniejsz ryzyko raka piersi

Po 50. roku życia zwiększa się ryzyko zachorowania na raka piersi. Aby je zmniejszyć wystarczy zmiana stylu życia i odpowiednia dieta.

Jeśli rodziłaś dzieci i karmiłaś je piersią ryzyko zachorowania na raka piersi jest mniejsze niż w przypadku kobiet, które tego nie robiły. Nie zmienia to faktu, że zachorować może każdy, dlatego ważne jest, aby starać się zminimalizować ryzyko.

Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiedniej diecie, której stosowanie może zmniejszyć ryzyko zachorowania nawet o 60%. Jedz jak najwięcej produktów sojowych (soja zawiera duże ilości flawonoidów i fitoestrogenów, które według badań wykazują działanie przeciwnowotworowe). W krajach azjatyckich, gdzie spożywa się dużo soi, mleka i napojów sojowych oraz fermentowanych produktów sojowych, kobiety rzadziej zapadają na nowotwory. Zrezygnuj z picia drinków, które mogą przyczynić się do nowotworów. Niewielka ilość alkoholu wypijana okazjonalnie nie zaszkodzi, ale już regularne spożywanie alkoholu tak.

Utrzymuj właściwą wagę ciała, gdyż nadwaga, zwłaszcza w okresie menopauzy, sprzyja nowotworom.

Zmniejszysz ryzyko zachorowania na nowotwór piersi, jeśli regularnie będziesz wykonywała ćwiczenia fizyczne. Według badań już 30 min. ćwiczeń, wykonywanych 3 razy w tygodniu zmniejsza ryzyko o 30%. Staraj się jak najwięcej gimnastykować, spacerować, jeździć na rowerze lub chodzić na basen.

Pamiętaj też o samodzielnym badaniu piersi. Sprawdź jak je prawidłowo wykonywać - Samobadanie piersi. Po 30. roku życia raz w roku wykonaj badanie usg piersi, a po 40. roku życia - mammografię.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. Majka (Gość)

    Wiedziałyście, że ryzyko raka piersi jest zapisane w genach? http://www.menopauza.pl/teksty_zdalne_do_wrzucenia_/rak_piersi_zapisany_w_genach_.html