Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Znieczulenie ogólne

Znieczulenie ogólne, czyli narkoza, to jeden ze sposobów znieczulenia, który powoduje uśpienie pacjenta i eliminację odczuwalnego przez niego bólu.

Znieczuleniem chorego zawsze zajmuje się anestezjolog, który przed operacją czy zabiegiem przeprowadza wywiad z pacjentem. Pyta o alergie na leki, o wagę, wzrost itd.

Przed znieczuleniem ogólnym pacjent nie może przyjmować żadnych przeciwbólowych leków, ponieważ mogłyby one spowodować, że narkoza nie działałaby poprawnie. Oprócz tego należy absolutnie wstrzymać się od jedzenia i picia na co najmniej 6 godzin przed znieczuleniem.

Ponadto pacjent powinien oddać mocz przed zabiegiem, zdjąć wszelkiego rodzaju biżuterię z ciała, zmyć lakier z paznokci i usunąć z ust protezę, jeśli posiada. Zaleca się również podanie choremu środka uspokajającego przed operacją lub zabiegiem.

Aby można było poddać pacjenta znieczuleniu ogólnemu i go zoperować najpierw trzeba skierować go na odpowiednie badania. Należy zrobić mu badanie na grupę krwi, morfologię, krzepliwość krwi, rentgen klatki piersiowej oraz EKG serca. Oprócz tego należy koniecznie zadbać o to, by wszystkie chore zęby zostały wyleczone.

Kiedy stosuje się znieczulenie ogólne?

Anestezjolodzy decydują się na znieczulenie ogólne jeśli lekarz musi przeprowadzić:

  • operacje chirurgiczne
  • nastawianie złamanych kości,
  • usuwanie zębów,
  • badanie w bezruchu, u dzieci lub u dorosłych nie - słuchających wskazówek badającego,
  • mediastinoskopię, mikrolaryngoskopię,
  • angiografię kończyn dolnych i naczyń mózgowych.

Przebieg

Gdy chory znajdzie się już na stole operacyjnym pielęgniarki podłączają go do EKG, by lekarz wiedział jak wygląda rytm serca po podaniu znieczulenia. Oprócz tego na rękę pacjenta zakładany jest ciśnieniomierz, a na palec pulsomierz, który ustala czy we krwi znajduje się wystarczająco dużo tlenu podczas operacji. W żyle na ręku umieszczany jest cewnik, który pozwala na szybkie podanie pacjentowi odpowiednich środków podczas operacji.

Potem następuje podanie leków usypiających. Można to zrobić na dwa sposoby: dożylnie lub poprzez aparaturę wziewną, która podtrzymuje również oddech pacjenta. Dożylna metoda nie zawsze wymaga maseczki ułatwiającej oddychanie, ponieważ nie wszystkie leki znieczulające to utrudniają. Mimo to zazwyczaj stosuje się aparaturę wspomagającą oddychanie- może to być maseczka lub rurka umieszczona po uśpieniu pacjenta w tchawicy.

Po zabiegu następuje wybudzenie chorego „ze snu”. Wtedy jeszcze jego przytomność jest bardzo ograniczona, ale powinien on reagować na zadane mu przez lekarza polecenia, na przykład: otwórz oczy czy wysuń język.

Po znieczuleniu

Pacjent po zabiegu przewieziony zostaje z sali operacyjnej na oddział, gdzie powinien wypocząć i „ćwiczyć” oddech, ponieważ narkoza może powodować kłopoty z oddychaniem. Chory musi po znieczuleniu ogólnym poleżeć w szpitalu i być od kontrolą lekarzy, przynajmniej do momentu, w którym odzyska pełną świadomość. Przez całe 24 godziny od przebudzenia chory nie może prowadzić samochodu lub obsługiwać innych maszyn. Pacjent szybciej dochodzi do zdrowia dzięki kroplówkom i środkom ułatwiającym powrót mięśni do właściwej formy, podawanym przez pielęgniarki.

Zwykle po podanym środku usypiającym pacjenci po kilku godzinach po operacji wymiotują. Wtedy muszą oni zupełnie ograniczyć spożywanie pokarmów do póki wymioty nie ustąpią. Po znieczuleniu włosy na głowie mogą wypadać „garściami”. Jest to całkiem normalny objaw uboczny po narkozie, który mimo że wygląda groźnie nie powoduje dużego uszczerbku głowie i późniejszego wyglądu.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. Ola (Gość)

    Mialam wczoraj przeprowadzony krotki zabieg przy 10min narkozie. Gdy dostalam pierwszy zastrzyk zostal zle podany i srodek wprowadzono nie bezposrednio w zyle. Teraz lewa reka jest juz 2 dni Z ogromnym bolem i trudnosciami z wyprostowaniem jej gdyz miesien nie pozwala na to przez ten uporczywy bol... :( czy to przejdzie? Ktos moze cos powiedziec na ten temat? Co robic?