Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Znieczulenie przewodowe

Znieczulenie przewodowe stosowane jest w przypadkach, gdy nie ma konieczności użycia narkozy. Uśmierza ból, uspokaja i sprawia, że pacjent czuje się błogo nawet podczas skomplikowanych zabiegów.

Na czym polega znieczulenie przewodowe?

Celem znieczulenia przewodowego jest wyłączenie bólu w obwodowym układzie nerwowym, poprzez zaaplikowanie leków znieczulających blisko miejsc, w których znajdują się nerwy przewodzące ból z obszarów ciała, gdzie wytonowany będzie zabieg. W trakcie tego zabiegu pacjent śpi płytkim snem lub jest całkowicie przytomny. Znieczulenie może być podane jednorazowo, lecz istnieje również możliwość podłączenia cewnika, przez który będzie się ono uwalniało do ciała pacjenta regularnie (podczas porodu lub długich operacji).

Typy znieczulenia przewodowego

  • Znieczulenie powierzchowne – dotyczy zakończeń nerwów znajdujących się w błonach śluzowych nosa, jamy ustnej, pochwy i pęcherza moczowego. Polega na zastosowaniu żelu lub sprayu zawierającego lek na wybraną powierzchnię.

  • Znieczulenie nasiękowe – jego celem jest również wyłączenie włókien i zakończeń nerwowych. Polega na wielokrotnej iniekcji igłowej w wielu miejscach jednocześnie.

  • Znieczulenie nerwów obwodowych – wyłącza sploty lub nerwy obwodowe wybranego do znieczulenia obszaru. Następuje całkowita blokada nerwów – pacjent nie czuje dotyku, ciepła i zimna. Czas trwania to nawet do 16 godzin. Jedyną wadą tego typu znieczulenia jest możliwość wstrzyknięcia leku do naczyń krwionośnych czego skutkiem mogą być drgawki, utrata przytomności, zaburzenia czynności mięśnia sercowego, a w nielicznych wypadkach śmierć.

  • Znieczulenie zewnątrzoponowe – najczęściej wykonywane znieczulenie podczas porodu, cięcia cesarskiego, przepukliny, zabiegów urologicznych. Przed podaniem leku znieczulającego lekarz obmywa i dezynfekuje skórę pleców pacjenta, znieczula skórę i dopiero wtedy rozpoczyna wbijanie igły do obszarów zewnątrzoponowych, w których uwalnia lek znieczulający. Istnieje możliwość podłączenia cewnika, przez który lek będzie aplikowany stopniowo w miarę zapotrzebowania. Czucie w znieczulonych miejscach powraca po 2 – 6 godzinach od momentu wstrzyknięcia. Ten rodzaj znieczulenia jest całkowicie bezpieczny, jedynym skutkiem ubocznym jest ból głowy pojawiający się u młodych kobiet.

  • Znieczulenie podpajęczynówkowe - polega na podaniu leku znieczulającego do przestrzeni podpajęczynówkowej. Siłę znieczulenia można regulować rodzajem, ilością, stężeniem oraz ułożeniem pacjenta. W ostatnim czasie znieczulenie to jest rzadziej wykonywanie; głównie stosuje się je przy bólach nowotworowych.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość