Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Żółta febra

Żółta febra to choroba zakaźna wywołana przez wirus z rodziny Flaviviridae, który przenosi się na człowieka poprzez ukąszenie przez zakażonego komara. Największe ryzyko zarażenia występuje w Afryce i Ameryce Południowej (zwłaszcza w Brazylii i Peru).

Infekcja może przebiegać bezobjawowo, ale zdarzają się też groźne postacie kliniczne, kończące się śmiercią. Typowe objawy to ogólne rozbicie, gorączka, ból głowy, dreszcze, nudności, osłabienie, żółtaczka i zaczerwienienie spojówek. Do ciężkich powikłań należy uszkodzenie wątroby, nerek i krwawienia z przewodu pokarmowego.

Najlepszą metodą profilaktyczną jest zaszczepienie się przed planowaną podróżą w rejony endemiczne, co w 95% przypadków prowadzi do wykształcenia odporności. W Polsce szczepieniu można poddać się w Wojewódzkich Stacjach Sanitarno Epidemiologicznych.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. obywatelmarta

    dlatego przed wyjazdem dokraju zagrożonego tą chorobą trzeba zadbać o szczepienia i zaopatrzyć się w odpowiednie preparaty ochronne. Na tej stronie jest to bardzo fajnie omówione http://www.mugga.pl/