Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Żonaci żyją dłużej

Jest taki okropny dowcip: “Dlaczego żonaci mężczyźni umierają szybciej? Bo chcą!” Okazuje się, że nie ma nic dalszego od prawdy. Żonaci żyją dłużej!

Dr Ulrich Schnabel twierdzi, że "u osób żyjących w bliskim związku rany leczą się szybciej, partnerzy rzadziej chorują, są mniej podatni na depresje i lęki oraz żyją dłużej." Szczególne korzyści czerpią ze związków jednak mężczyźni.

Od lat specjaliści zastanawiają się, dlaczego przeciętny mężczyzna żyje aż o 7 lat krócej niż kobieta. Dr Marianne J. Legato z Columbia University zwraca uwagę, że mężczyźni są gorzej przystosowani do zwalczania chorób, a przyczyn tego stanu należy doszukiwać się zarówno w biologii, jak i wychowaniu.

Z jednej strony winny jest testosteron, który nie tylko nadaje męskie cechy fizyczne i popycha do ryzykownych zachowań, ale też obniża odporność. To dzięki niemu chłopcy częściej chorują, gorzej przechodzą choroby, częściej pakują się w problemy i ulegają poważniejszym wypadkom.

Niezwykle istotny jest też wpływ społeczny. Od dzieciństwa mężczyznom wpaja się konieczność bycia silnymi i niezawodnymi, zachęca się ich do rywalizacji, uczy ignorować ból i szydzi z oznak słabości. Nic dziwnego, że mężczyźni mają tendencje do pracoholizmu, z reguły nie dbają o dietę i nie badają się profilaktycznie, a pomocy szukają najczęściej w krytycznym momencie, gdy jest już za późno, by pomóc.

I w tym właśnie momencie wchodzi do gry kobieta, która staje się stróżem zdrowia własnego partnera. Nie mówiąc już o tym, że udany związek to doskonałe antidotum na stres, a regularne uprawianie seksu zwiększa szanse na długowieczność mężczyzny aż o połowę. Prof. Robert Kalan z Uniwersytetu w Los Angeles udowodnił też, że ludzie żyjący w związku, mając na względzie swoją drugą połówkę, są ostrożniejsi i rzadziej miewają wypadki.

Z badań przeprowadzonych na uniwersytetach Northwestern, Wisconsin-Madison oraz na Uniwersytecie w Hong-Kongu płynie jeszcze jeden wniosek. Mężczyźni, którzy bezskutecznie szukają swojej drugiej połowy stoją w obliczu ryzyka szybszej śmierci ze względu na stres, jakiego doznają w związku z porażkami miłosnymi. Dodatkowo, stres jest tym większy, im większa jest dysproporcja płci w danym społeczeństwie.

A zatem czy warto poświęcać lata życia na poszukiwanie miłości, by później móc dzięki temu to życie sobie przedłużyć?

Podziel się z nami swoją opinią na temat wpływu związku na życie mężczyzny, by wygrać jedną z trzech książek „Vademecum singla.” Wystarczy zarejestrować się w serwisie mamZdrowie i dołączyć do nas na Facebook'u, a następnie wypowiedzieć się w wątku konkursowym na naszej stronie na FB. Na komentarze czekamy do 28 stycznia!

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość