Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

ZUM: Sok żurawinowy lepszy niż suplementy

Żurawina należy do bezwzględnej czołówki roślin o działaniu prozdrowotnym, zwłaszcza jeśli chodzi o ochronę układu moczowego. Najnowsze badania rzucają jednak nowe światło na formę, w jakiej powinna być przyjmowana, by najskuteczniej zapobiegać nawrotom zakażeń.

Jedna na pięć kobiet przynajmniej raz w życiu cierpi na zapalenie dróg moczowych (ZUM). Żurawina od lat znana jest jako najskuteczniejszy naturalny lek zapobiegający nawrotom tej bolesnej dolegliwości, a jej dobroczynne działanie przypisywano do tej pory proantocyjaninom, które zaczęto izolować i sprzedawać w formie suplementu. Ostatnie badania wykazały jednak, że w porównaniu z wyizolowanymi flawonoidami, sok żurawinowy znacznie skuteczniej utrudnia chorobotwórczym bakteriom przyleganie do komórek nabłonka ścian dróg moczowych, uniemożliwiając im namnażanie się i zwiększając stopień ich wydalania wraz z moczem.

Bakterie E. coli odpowiedzialne za zakażenia układu moczowego pokryte są włoskowatymi strukturami komórkowymi zwanymi fimbriami. Fimbrie przyczepiają się do ścian pęcherza i cewki moczowej, tworząc specjalny biofilm, który stanowi dogodne środowisko do namnażania się bakterii i ostatecznie do rozwoju infekcji. Z przeprowadzonego badania wynika, że koktajl żurawinowy najszybciej i najskuteczniej blokuje tworzenie się sprzyjającego bakteriom biofilmu.

“Samo działanie produktów żurawinowych nie zostało do końca wyjaśnione. Tym bardziej nie wiemy, na czym polega widoczna różnica między sokiem a wyekstraktowanymi proantocyjaninami” - tłumaczy współautorka badania Terri Camesano. Faktem jest jednak, że cudowne działanie żurawiny przestaje być wyłącznie medycznym folklorem.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. jola (Gość)

  zależy jaki suplement. mi akurat na pęcherz moczowy bardzo ładnie pomógł żurascin uro. oprócz żurawiny zawiera też witaminę c i pokrzywę, czyli zestaw idealny do walki z zapaleniem pęcherza.

 2. Alicja82

  Sok żurawinowy jest dobry, ale tylko świeży, bez konserwantów. W przeciwnym razie dobrze sprawdzają się suplementy z wyciągami z żurawiny, ja osobiście trafiłam na Urinal, ale jak wiadomo jest ich wiele.

 3. alinka5_5 (Gość)

  Może i sok lepszy, ale jak jest ze sprawdzonego źrodła, najlepiej własnej roboty, a niestety nie każdy ma możliwość się w taki zadobyć. Te w sklepach to praktycznie sam cukier. U mnie bez suplementacji żurawiną nie pozbyłabym się szybko infekcji.

 4. Gosia (Gość)

  Poza żurawiną na zum polecam zioła czystek!!! U mojego syna działają super!!! 3/4 razy dziennie podaję mu mleko na bazie ziół. Mozna podawać od 3go mż. Warto kupić czystek dobrej jakości bez domieszek.

 5. grzegorztryba

  potwierdzam, picie jednej szklanki dziennie pomaga