Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Zwolnienie lekarskie - L4

Każdy ma prawo do zwolnienia lekarskiego z powodu choroby. Podpowiadamy co należy wiedzieć o przysługujących nam prawach o obowiązkach podczas zwolnienia lekarskiego.

Druk L4

Druk L4 jest drukiem ścisłego zarachowania, wystawiany przez lekarza, jest usprawiedliwieniem nieobecności w pracy i stanowi podstawę do wypłacenia zasiłku chorobowego za czas, kiedy nie pracujemy. O naszej nieobecności w pracy z powodu choroby należy powiadomić pracodawcę nie później niż w drugim dniu absencji.

Termin ten może być przekroczony tylko w wyjątkowych przypadkach - gdy jesteśmy obłożnie chorzy, nie mamy możliwości powiadomienia poprzez bliskich. O niezdolności do pracy można poinformować telefonicznie, faksem, mailem, poprzez inną osobę. Zwolnienie lekarskie należy dostarczyć do pracodawcy najpóźniej w ciągu 7 dni od wystawienia. Możemy zrobić to listownie lub przez kuriera. Opóźnienie może spowodować obniżenie zasiłku chorobowego o 25%. Termin 7 dni obejmuje nie tylko dni robocze, ale również soboty, niedziele i święta. Zwolnienie lekarskie może wystawić lekarz rodzinny i specjalista. Lekarz praktykujący prywatnie może wystawiać zwolnienia jeśli zawarł umowę z ZUS. Kobiety w ciąży mogą otrzymywać zwolnienia od ginekologa, jak również od innych specjalistów, ale tylko w przypadku choroby. Sama ciąża nie upoważnia do korzystania ze zwolnienia lekarskiego. Przy wypisywaniu zwolnienia lekarskiego potrzebny jest dowód osobisty lub paszport, lun NIP i dowód ubezpieczenia np. książeczka zdrowia z NIP-em pracodawcy.

Kontrola z ZUS

Jeśli na zwolnieniu lekarskim mamy zapisane, że mamy leżeć, to trzeba się zastosować do zalecenia. Ale nie oznacza to, że musimy leżeć w swoim domu. Możemy chorować np. u swoich bliskich, bo nam mamy zapewnioną opiekę. Chorzy chodzący mogą bez obaw poruszać się, zwłaszcza jeśli wymaga tego terapia np. zastrzyki, zabiegi rehabilitacyjne. ZUS przeprowadza kontrolę na zasadach wyboru losowego lub na wniosek pracodawcy. Badanie kontrolne przeprowadza lekarz orzecznik. Może to odbywać się w siedzibie ZUS lub w domu chorego. Jeśli lekarz ten stwierdzi, że dalsze zwolnienie nie jest uzasadnione, to decyduje on o jego skróceniu i wystawia zaświadczenie o zdolności do pracy. Jeżeli podczas kontroli okaże się, że ubezpieczony wykorzystał zwolnienie lekarskie niezgodnie z przeznaczeniem, grozi mu utrata prawa do zasiłku lub nawet zwolnienie z pracy bez wypowiedzenia.

Zwolnienie na opiekę

Każdemu zatrudnionemu przysługuje zwolnienie na opiekę. Zwolnienie można dostać na opiekę nad dzieckiem, rodzicem czy małżonkiem. Na dzieci do 14 roku życia, niezależnie od ich liczby przysługuje 60 dni zwolnienia w ciągu roku. Na dzieci powyżej tego wieku i innych członków rodziny możemy otrzymać rocznie 14 dni zwolnienia. za czas nieobecności w pracy z tego tytułu przysługuje nam 80% wynagrodzenia.

Zwolnienie lekarskie a wypowiedzenie pracy

Podczas trwania zwolnienia lekarskiego nie można wręczyć pracownikowi wypowiedzenia z pracy. Okres ochronny jest ograniczony i zależy od czasu zatrudnienia w danym przedsiębiorstwie. Jeśli staż pracy jest krótszy niż 6 miesięcy, to okres ochronny wynosi 3 miesiące. Jeśli staż jest dłuższy to wynosi 272 dni, a w przypadku gruźlicy - 360 dni. W okresie wypowiedzenia pracownikowi przysługuje prawo do zasiłku chorobowego. W przypadku zakończenia umowy o pracę zasiłek wypłaca ZUS, ale nie dłużej niż 182 dni.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. ewa (Gość)

  kto powinien wystawic zwolnienie lekarskiej z tyt.opieki nad matka

 2. Adam (Gość)

  czy pracodawca ma prawo domagac sie wyjasnien z jakiego powodu otrzymalismy L4?

 3. tomasz (Gość)

  czy jak mam owsiki to moge pracowac przy zywnosci?czy musze isc na zwolnienie?

 4. olsen (Gość)

  matka siedzi z tyłu, tak powiedział!!

 5. Leszek (Gość)

  jestem na chorobowym od listopada co dalej?

 6. Leszek (Gość)

  bylem u lek.orzecznika.po jakim okresie dostane wezwanie na komisje lek i kto dalej bedzie placil

 7. bartek (Gość)

  boje sie zwolnienia z racy i niewziolem l4 a mam szyta rane na czole czy dobrze zrobilem prosze o komentarz  ba

 8. wes (Gość)

  zeby dostac odszkodowanie za wypadek w pracy to czy musze byc na l4

 9. anonim (Gość)

  witam, mam zwolnienie L4 ale pracodawca dowiedzial sie ze mimo zalecen nie bylem w domu. Co mi grozi w takim przypadku ?? chodzi o jednorazowe wyjscie z domu ale niestety nie do apteki czy lekarza ;)

 10. just (Gość)

  zle zrobiles bo zdrowie wazniejsze a szef nie moza zastraszac pracownikow

 11. gość (Gość)

  jestem chora i wczoraj poinformowałam szefa, że mam zwolnienie na tydzień od dziś. Szef chce, żebym mu dostarczyła je dziś, bo jutro do biura wysyła wszystkie dokumenty. Przecież mam na to 7 dni?

 12. jozur (Gość)

  gdzie znaleźć numery statystyczne chorób (tabela) z lat wcześniejszych np 1990r. ?? ?

 13. MirekZ (Gość)

  Trudno było znaleźć ten artykul w google, stronka ciekawa, zasługuje na lepsze pozycje w wyszukiwarkach. SEO w 2015 stało się skomplikowane, jest coś co ci się napewno przyda, poszukaj sobie w google - niezbędnik dla każdego webmastera