Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Życie po depresji

Nie ulega już żadnej wątpliwości, że depresja jest poważną chorobą, ale na szczęście jak najbardziej uleczalną. Każdy chory wymaga nieco innego podejścia w kwestii leczenia, ale wczesna diagnoza i odpowiednie działanie gwarantują powrót do zdrowia. A jak wygląda życie po depresji?

Pozytywne patrzenie na świat

Chory zawsze musi być przekonywany o tym, że ma szansę na powrót do normalnego życia. Jego bliscy powinni mu to powtarzać codziennie, aby w końcu mógł w to uwierzyć, choć otaczająca go w chorobie rzeczywistość bynajmniej nie sprzyja pozytywnemu patrzeniu w przyszłość.

Jeśli tylko do pacjenta w końcu dotrze, że depresja jest chorobą uleczalną, zastosowana w jego przypadku terapia na pewno zacznie dawać lepsze rezultaty. Wsparcie najbliższych, tabletki, psychoterapia, pomoc lekarza i własna wola walki pozwalają na odniesienie pełnego zwycięstwa nad chorobą, choć może trwać to nawet kilka lat.

Przezwyciężenie depresji

Jak pokazują liczne przypadki, depresję można przezwyciężyć, jeśli tylko zwróci się o pomoc do specjalisty. Ordynowanie sobie leków uspokajających czy też niedopuszczanie myśli o chorobie, nie jest najlepszą drogą do odzyskania pełnej kontroli nad własnym życiem.

Problemem pacjentów cierpiących na zaburzenia depresyjne jest na ogółu to, że są oni niewłaściwie diagnozowani bądź ich objawy są bagatelizowane – przez nich samych, otoczenie, a nawet lekarzy pierwszego kontaktu. Jeśli trafią oni na psychiatrę albo psychologa, który rozpozna zaburzenia depresyjne, ich droga do wyleczenia ulegnie już w tym momencie znacznemu skróceniu.

Życie po depresji

Powrót do normalnego życia po depresji wbrew pozorom jest możliwy, ale chory wymaga wielkiego wsparcia ze strony rodziny, znajomych, przyjaciół – słowem całego środowiska, w którym kiedyś funkcjonował, ale od którego izolowała go przez pewien czas choroba. Nie zawsze będzie on mógł wrócić do związków, które zerwał w wyniku choroby albo podjąć porzuconą pracę. Z takimi niepowodzeniami niestety przyjdzie mu się pogodzić, co stwarza niebezpieczeństwo nawrotu depresji.

Niemniej jednak, ludzie którzy wygrali z depresją, twierdzą, że stali się silniejsi. Są świadomi tego, że objawy depresji mogą powrócić, ale świadomość ta staje się ich siłą, wiedzą bowiem, jak sobie z nimi radzić. Osoby podatne na depresję mogą nawet nie dopuścić do ponownego pojawienia się zaburzeń, choćby zażywając zapisane przez lekarza leki w odpowiednich dawkach i uczęszczając od czasu do czasu na psychoterapię.

Życie po depresji jest chyba nawet bardziej wartościowe, niż przed. Ludzie wiedzą, jak łatwo można stracić radość życia i umiejętność odczuwania przyjemności. Przeżywają więc szczęście w sposób dwa razy silniejszy i są szczęśliwsi niż dawniej. Widmo wiszącej nad nimi depresji nie jest tak odczuwalne na co dzień. Ludzie po depresji starają się czerpać z życia to co najlepsze i nie przejmować się jutrem. Powrót do normalnego życia i egzystowania w społeczeństwie czasem nie jest łatwy, jak nie łatwe jest życie i przeszkody, które stawia przed nami ślepy los.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość