Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Żylaki przełyku

Żylaki przełyku to termin opisujący wyraźne poszerzenie naczyń żylnych w dolnym odcinku przełyku, będące skutkiem zaburzeń przepływu krwi w żyle wrotnej i co za tym idzie, przeciążenia splotu żołądkowo-przełykowego nadmierną ilością przepływającej krwi, która szuka dróg odpływu od serca.

Częstym i najgroźniejszym objawem żylaków przełyku jest krwotok, co wiąże się z krwiopluciem, krwistymi wymiotami, smolistymi stolcami i osłabieniem. W związku z tym, że za żylaki przełyku w 90% przypadków odpowiada marskość wątroby, może pojawić się zażółcenie skóry i białek ocznych, utrata apetytu i spadek masy ciała, wodobrzusze, bóle brzucha i nudności.

Farmakoterapia jest podstawową metodą stosowaną w celu obniżenia ciśnienia w układzie naczyń wątroby, natomiast leczenie interwencyjne w przypadku krwotoku wymaga endoskopowego założenia zacisków powstrzymujących krwawienie lub wstrzyknięcia substancji zamykających naczynia.

Podstawą leczenia mającego na celu trwałe zabezpieczenie przed ponownymi krwotokami jest metoda zespoleniowa, pozwalająca na odbarczenie układu wrotnego.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość