Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Żylaki u mężczyzn

Kiedyś uważano, że żylaki to przypadłość jedynie kobieca. Jednak i panowie mają z tym problem, a dotyczy on około 30% męskiej populacji. W dodatku u mężczyzn żylaki są znacznie większe, mogą także dotyczyć sfer intymnych, a sama choroba może mieć poważniejsze konsekwencje.

Przyczyny powstawania

Niezależną od nas przyczyną powstawania żylaków jest genetyczna dziedziczność do chorób naczyń krwionośnych oraz wady wrodzone. Na to większego wpływu sami nie mamy. Ale za tworzenie się żylaków w większym stopniu odpowiada jaki styl życia prowadzimy - siedzenie, długie stanie, brak ruchu, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, nadwaga, nieodpowiednie obuwie. Wszystko to nie służy naszym nogom i stąd też problemy.

Żylaki powstają na skutek zaburzenia czynności zastawek żylnych, blokujących cofanie się krwi płynącej do serca. Jeżeli ten system zaczyna szwankować, powoduje zastój krwi w naczyniach i ich rozszerzanie się. Żyły mają mniejszą zdolność obkurczania, pojawia się obrzęk i stan zapalny. W miarę postepowania choroby pojawią się bóle, kurcze nocne oraz problemy z poruszaniem się. Nieleczone żylaki prowadzą do zaburzeń ukrwienia, trudno gojących się ran oraz owrzodzeń.

Leczenie

W przypadku kiedy żylaki nie są duże, można leczyć je farmakologiczne, zażywając leki uszczelniające naczynia i łagodzące stany zapalne, hamujące zlepianie się płytek krwi. Można też stosować maści i żele. Co prawda one nie leczą, a jedynie łagodzą występujące dolegliwości.

Najbardziej radykalna metodą leczenie przy zaawansowanych żylakach są zabiegi hirurgiczne. Jednak operacja nie gwarantuje, że nie utworzą się nowe.

Żylaki powrózka nasiennego

Nieprawidłowe krążenie krwi przy występujących żylakach sprawia, że zbyt dużo krwi napływa do jąder. Można by powiedzieć, że to dobrze, bo męskość jest lepiej dotleniona i ukrwiona. Niestety nic bardziej mylnego, gdyż powoduje to podwyższenie temperatury w jądrach. Skutkiem długotrwalego przegrzania jąder jest coraz mniejsza zdolność do produkowania odpowiedniej ilości spermy, jak też plemniki są coraz słabsze. A to już najkrutsza droga do bezpłodności. Zaburzenia czynności zastawek żylnych upośledzają odpływ krwi żylnej, która wywiera nadmierne ciśnienie na splot wiciowaty i powoduje jego poszerzenie. Tworzą się żylaki powrózka nasiennego. Panowie odczuwają to jako ciężar lub też pobolewanie w obrębie moszny lub pachwiny. Dolegliwości nasilają się podczas erekcji oraz w pozycji stojącej. Problem żylaków powrózka nasiennego dotyczy aż 15 procent młodych mężczyzn. Żylaki te można leczyć operacyjnie. Po zabaiegu ból ustępuje jak też u większości poprawia się jakość nasienia.

Żylaki a depresja

Żylaki powrózka nasiennego to nie tylko pogorszenie się jakości spermy, to również zaburzenia wytwarzania przez jądra testosteronu. A to już tylko mały kroczek do zaburzeń związanych z libido oraz problemów z erekcją. Nie wszyscy panowie potrafią sobie poradzić z tym problemem, u niektórych pojawia się depresja. Dlatego też nie zaczynajmy od leczenia depresji lecz przyczyn jej powstania.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość