Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Żywokost - właściwości i zastosowanie.

Żywokost znany jest już od tysiącleci. Stosowany był przy złamaniach, skręceniach i przy trudno gojących się ranach. Surowcem leczniczym jest korzeń i liście ziela.

Charakterystyka

Żywokost jest średnio wysoką, szorstko owłosioną rośliną o dużych liściach i kwiatach dzwonkowatych zwisających, fioletowych, czasem różowych lub białych. W naturze możemy spotkać go na wilgotnych łąkach, nad brzegami wód, w rowach. Lubi miejsca nasłonecznione lub półcień, ziemię urodzajną. Może być też uprawiany. Jest rośliną wieloletnią. Rozmnażać można go z kawałków korzeni, które sadzimy dosyć głęboko. Korzeń żywokostu zbieramy jesienią lub wczesną wiosną.

Właściwości

W korzeniu żywokostu występuje alantoina, śluz,alkaloidy, kwasy - chlorogenowy, kawowy, żywice, skrobia, sacharoza, asparagina. Alantoina przyspiesza gojenie się tkanek, a wspomagana kwasem rozmarynowym działa przeciwzapalnie.

Zastosowanie

Polecany jest w schorzeniach przewodu pokarmowego (owrzodzenie żołądka i jelit), górnych dróg oddechowych, uporczywym kaszlu. Bardzo dobrze działa na trudno gojące się rany, owrzodzenia skóry, oparzenia i odmrożenia. Bardzo pomocny przy pękających piętach. Sporządzamy wówczas napary i moczymy stopy.. Zawarta w żywokoście alantoina działa kojąco i gojąco, posiada właściwości rozrostu komórek. Właściwości te wykorzystywane są również przy złamaniach kości i skręceniu. Kiedy skręcimy kostkę i przyłożymy natychmiast liść żywokostu potrafi on zredukować bolesność tego miejsca. Kiedy zastosujemy okłady z żywokostu przy złamaniach, może to pomóc przy gojeniu się ran i przy zamknięciu kości. Zalecany też przy zapaleniach kaletki maziowej rzepki. Właściwości te były już znane od wieków. Okłady z papki żywokostu stosowano także przy skazie moczanowej, artretyzmie, krwawiących hemoroidach, żylakach, zapaleniu żył. Odwary z korzenia przynoszą ulgę przy zbolałych oczach, jak też do przemywania skóry przy trądziku, łuszczycy, egzemie, czyrakach.

Domowe specyfiki

Mając korzeń żywokostu możemy sami sporządzić papkę i przykładać na miejsce stłuczone lub po złamaniu. Bierzemy wówczas suchy korzeń, rozbijamy na proszek i mieszamy z niewielką ilością oliwy, wody, lub sadła np. gęsiego, przykładamy na chore miejsce i owijamy bandażem. W medycynie ludowej takie sposoby leczenia znane są od wieków i przynosiły znakomite efekty.

Stosując żywokost wewnętrznie np. przy wrzodach żołądka należy zawsze skonsultować to z lekarzem.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. Magda (Gość)

  Oto, co Wikipedia powiada o żywokoście: "Wykrycie obecności alkaloidów pirolizydynowych w omawianym surowcu zmieniło poglądy na wartość leczniczą żywokostu i nakazało dużą ostrożność w jego stosowaniu. Stwierdzono bowiem, że alkaloidy pirolizydynowe odznaczają się wysoką toksycznością. Długotrwałe ich podawanie powoduje stopniowe i początkowo nieuchwytne uszkodzenie miąższu wątroby, objawiające się powiększeniem jego komórek, ogniskowymi zwłóknieniami, przerostem tkanki w przewodach żółciowych i wreszcie marskością wątroby. Uszkodzona wątroba staje się podatna na różne inne czynniki mutagenne i dość często reaguje wytworzeniem raka wątroby. Również w płucach tworzą się analogiczne uszkodzenia, których konsekwencją może być pojawienie się w obrębie zrazików płatów płucnych zmian nowotworowych, zwykle gruczolaka. Ostatnio usiłuje się wyhodować odmiany żywokostu pozbawione tych alkaloidów.
  Dawkowanie: Obecnie, po odkryciu toksycznych właściwości alkaloidów pirolizydynowych, wydano w Polsce całkowity zakaz stosowania w celach leczniczych żywokostu, zaniechano produkowania odpowiednich preparatów i dokonano zmian receptury niektórych mieszanek ziołowych, w skład których wchodził korzeń żywokostu. W krajach zachodnich, jak Niemcy, Francja oraz Włochy, nie stosuje się i nie produkuje preparatów doustnych z żywokostu, natomiast nadal wyrabia się przetwory do użytku zewnętrznego do chwili rozstrzygnięcia, czy ta droga podawania jest dostatecznie bezpieczna. Należy dodać, że zostały wycofane z użycia również inne rośliny zawierające alkaloidy pirolizydynowe, a dotąd traktowane w Polsce i w Europie Zachodniej jako lecznicze, jak ostrzeń pospolity (Cynoglossum officinale), starzec zwyczajny (Senecio vulgaris) oraz gatunki pokrewne."

 2. Jagoda (Gość)

  w Wikipedii zapomniano tylko dodać, że badania dot. żywokostu przeprowadzono na szczurach, którym podawano do spożycia tylko tą roślinę. Idąc tym tokiem myślenia, to np. alkohol też nie powinien być w ogóle stosowany wewnętrznie, bowiem pijąc go w dużych ilościach po jakimś czasie też możemy nabawić się marskości wątroby. A jednak alkohol jest w obiegu... trzeba tylko wiedzieć jak go używać i w jakich ilościach. :)

 3. Gość (Gość)

  Czy można zastosować żywokost w leczeniu zespołu Sudecka?Proszę o jakąkolwiek informację.

 4. adam (Gość)

  Ludzie sie leczyli zywokostem i jakos zyli,a co do wikipedi to niech jeszcze napisza ze polowa lekow ma powazne skutki uboczne i jakos lekarze przepisuja,np.antybiotyk levoksa po ktorym mozna nawet umrzec,a lista skutkow ubocznych bardzo dluga,poprostu zywokostu nie wolno przedawkowac tak jak innych lekow

 5. Alicja (Gość)

  Medycyna ludowa jest na pewno dobra, ale trzeba też skonsultowac się z lekarzem i poczytac ulotki zalączone do sprzedawanych leków.

 6. Maridja (Gość)

  Superior thinking detsnomrated above. Thanks!

 7. Felicity (Gość)

  These topics are so consnfiug but this helped me get the job done.

 8. kto s (Gość)

  Najpierw była medecyna ludowa, później powstała nauka, zresztą na niej oparta. Teraz okazuje sie że uczeń mądrzejszy od nauczyciela. Wszystko trzeba stosować z umiarem. A trzeba wiedzieć, ze medecyną i lekami próbują rządzić koncerny produkujące leki. Lekarze często są ich poplecznikami. Wiec jak ze wszystkim- ostrożnie.

 9. Basia (Gość)

  to jeszcze trzeba trafić na lekarza ,który wierzy w zioła...i ma trochę wiedzy na ten temat....gdyby lekarze wierzyli w moc ziół padły by koncerny farmaceutyczne

 10. koko (Gość)

  "badania" zleca przemysł farmaceutyczny aby wydawać pokrętne wyniki mające na celu zwiększenie sprzedaży prochów chemi BigPharma.

 11. Anna (Gość)

  Czy ktoś stosował żywokost na rozpuszczenie kamieni żółciowych? Czy skutecznie i jak?

 12. Man1903Gype (Gość)

  Czasami warto usiąść w fotelu i pomyśleć o tego typu sprawach. Fajnie, że są ludzie, którzy chcą się dzielić swoimi doświadczeniami z innymi za pomocą Internetu. Co byśmy bez niego dziś zrobili, ehh…  u230326 - Gorąco poleceam:

 13. Gosiafit (Gość)

  Z9 Najwazniejsza w odchudzaniu jest motywacja moje drogie panie, ja codziennie ogladam metamorfozy przed i po odchudzaniu i daje mi to kopa do cwiczen, kto chce tez troche motywacji niech sobie wpisze w google: odchudzanie przed i po by sasetka

 14. Sylwia32 (Gość)

  Co jutro gotujecie na obiad? Ja przyrzadze rumfordzka wedlug staropolskiego przepisu. Cos pysznego, poszukajcie sobie w goglu: zupa rumfordzka babci